Укладення шлюбу: проблеми правового регулювання в умовах воєнного стану

Вантажиться...
Ескіз
Дата
2024
Назва журналу
Номер ISSN
Назва тому
Видавець
Запорізький національний університет
Анотація
Статтю присвячено проблемам правового регулювання, пов’язаним з укладенням шлюбу в умовах збройної агресії РФ проти України. Констатовано, що постанова Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 213 «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану», якою було запроваджено можливість укладення шлюбу військовослужбовцями ЗСУ та інших військових формувань, працівниками закладів охорони здоров’я без особистої присутності нареченого (нареченої), є такою, що відповідає потребам суспільства. Водночас встановлено, що норми згаданої урядової постанови суперечать правилам, закріпленим у ст. ст. 34, 48 Сімейного кодексу України і ст. 14 Закону України від «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»; запропоновано внести відповідні зміни до вказаних законів. Показано, що ігнорування ієрархії нормативно-правових актів в системі законодавства України може призвести до суперечливої практики правозастосування та, як наслідок, до порушення прав людини. Наголошено на доцільності законодавчого запровадження процедур визнання та підтвердження державою актів цивільного стану, що мали місце на тимчасово окупованій території України, в адміністративному порядку, у спосіб реєстрації таких актів в органах ДРАЦС. У разі відмови органом ДРАЦС особа може звернутися до суду із заявою про встановлення факту реєстрації шлюбу. Висловлена думка про те, що в умовах воєнного стану заслуговує на сприйняття досвід зарубіжних країн стосовно протидії укладенню фіктивних шлюбів. Зроблено висновок про те, що під час війни інститут шлюбу не зазнаватиме істотної трансформації передусім через те, що ст. 157 Конституції України гарантує заборону внесення змін до Основного Закону в умовах воєнного стану. Зокрема, відзначено, що законопроєкт «Про інститут реєстрованих партнерств» передбачає запровадження реєстрованого партнерства, а не одностатевого шлюбу. Додаткового вивчення потребують питання суб’єктного складу реєстрованого партнерства та його співвідношення зі шлюбом.
Опис
Ключові слова
Укладення шлюбу, державна реєстрація актів цивільного стану, факт реєстрації шлюбу, реєстроване партнерство, воєнний стан
Бібліографічний опис
Дудорова К. Б. Укладення шлюбу: проблеми правового регулювання в умовах воєнного стану / К. Б. Дудорова // Юридичний науковий електронний журнал : електронне наукове фахове видання. – 2024. – №1. – С. 129–133.
Зібрання