Випуск 7 (2015)
Постійне посилання зібрання
Переглянути
Перегляд Випуск 7 (2015) за Назва
Зараз показуємо 1 - 20 з 37
Результатів на сторінці
Налаштування сортування
- ДокументSemantic and pragmatic functions of adjoining constructions and complex sentences(Berdyansk State Pedagogical University, 2015) Bohdan, Valery VolodymyrovychThe paper explores similar and distinctive features of semantic and pragmatic organization of adjoining constructions with the parts connected by the adjoining conjunctive means that are homonymous to subordinate ones compared to CSs. The semantic classes of the adjoining constructions are determined and their peculiarities are revealed. Propositional meanings, in which the informative function performed by the adjoined part is concretized, are established.
- ДокументАксіологічні засади викладання іноземної мови професійного спрямування(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Нікітенко, В. О.В статті розкриваються проблеми професійної підготовки майбутніх фахівців, підкреслюються особливості мовної та професійної соціалізації, висвітлюється необхідність професійної ідентифікації, професійної адаптації, формування у студентів комунікативної компетентності і готовності до професійної діяльності в сучасних умовах суспільного розвитку.
- ДокументАрхетип мудрого старого в романі “Аристион, или перевоспитание” В. Наріжного та “The history of pendennis…” В. Теккерея(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Чик, Денис ЧабовичУ статті досліджується питання типології українського та англійського роману виховання першої половини ХІХ ст. на прикладі творів В. Наріжного “Аристион, или Перевоспитание” та В. Теккерея “The History of Pendennis: His Fortunes and Misfortunes, His Friends and His Greatest Enemy”. Досліджується архетип Мудрого Старого як визначальний для конструювання образів наставників у творах. Також розглянуто рецепцію педагогічної системи І. Канта у романі В. Наріжного.
- ДокументБалада Вільяма Вордсворта “Терен” (“The thorn”): поетика, фольклорні витоки, українські перегуки(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Карбашевська, О. В.У статті розглянуті взаємини фольклору з авторською творчістю на матеріалі балади В. Вордсворта “Терен” (“The Thorn”, 1798). Встановлені сюжетно-тематичні паралелі між шотландською усною баладою “Жорстока мати” (“The Cruel Mother”, № 20) та українською народнопоетичною баладою (I−L-20, I−M), їх типологію та самобутність. Простежено функціонування фітоморфного образу “терен” в експозиції вітчизняних пісень про інцест (ІІ−А-1) у межах тріади “терем – терен – дерен” із потенціалом до майбутньої трансформації.
- ДокументВплив філософії прагматизму на літературознавство США: від транзакційної теорії Л. М. Розенблатт до “неопрагматизму” С. Фіша(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Анісімова, Л. В.У статті досліджено вплив філософії прагматизму на літературознавство США, зокрема на літературні теорії двох відомих представників теорії читацького відгуку – Луїзи Мішель Розенблатт і Стенлі Фіша. Доведено, що теорія читацького відгуку є яскравим прикладом органічного застосування філософії прагматизму до літературознавства.
- ДокументДидактичний потенціал Богородиці (на матеріалі василіянських творів барокової доби)(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Питюр, О. В.У статті актуалізовано проблему дидактизму у творах бароко, що реалізується у оповіданнях про чудотворні образи Богородиці. На основі категоризації образів І. Дамаскіна обґрунтовано дидактичний (повчальний) або мнемонічний вид образу, що виконує ряд функцій. Визначено засоби впливу на читача: через споглядання іконічного образу, здійснення молитовних практик, описи численних чудес, зображення історичних подій. Суперідеальність образу Богородиці виступає вічним зразком для наслідування та істинним шляхом порятунку.
- ДокументЕволюція поглядів на роль видатних особистостей в історичному процесі(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Нехайчук, Юлія АндріївнаУ статті прослідковано еволюцію поглядів видатних мислителів від Античності до сьогодення на роль видатних особистостей в історичному процесі. Акцентується увага на спробах вирішити проблеми людини та історії, складні взаємини індивідуума та суспільства, пошук особою свого місця в світі, які є центральними у багатьох творах літератури. У статті наголошується на тому, що осмислюючи феномен історичної пам’яті в контексті сучасної світової культури та літератури, розглядаючи його як результат розвитку людства, маємо достатньо підстав вважати, що покликані ним до життя художні твори беруть дієву участь у процесах накопичення, зберігання, передачі буттєвої інформації та цивілізаційного досвіду сучасним і майбутнім поколінням. Окрім того, література має унікальну можливість відтворювати колективні настрої та інтегрувати свідомість соціуму, нації в світоглядні процеси суб’єкта, впливати на соціокультурний потенціал суспільства в цілому.
- ДокументЖанр літературної казки у творчості В. Крапивіна(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Зубенко, О. А.У статті досліджуються особливості жанру літературної казки у творчості В. Крапивіна. Розкривається специфіка творів письменника, які поєднують у собі ознаки фольклорної казки та реалістичних жанрів художньої літератури кінця ХХ століття (повісті, роману). Визначено жанрово-стильові домінанти казок В. Крапивіна.
- ДокументЖитіє бітника: роман Джека Керуака “Волоцюги Дхарми”(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Випасняк, Г. О.У статті розглянуто роман Джека Керуака “Волоцюги Дхарми” як твір з виразними житійними ознаками. Невідповідність образу Рея Сміта класичним зразкам християнських святих є наслідком поєднання у творчості письменника католицизму і буддизму. З точки зору генології християнський агіографічний жанр набуває у всьому романі трансрелігійних рис. Отож, розгляд творчості бітників крізь релігійну призму відкриває нові перспективи для розуміння їх світогляду.
- ДокументЖінка-митець у поезії С. Йовенко: конфлікт побуту і творчості(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Смаглій, І. В.У статті проаналізовано поезії збірки вибраного “Любов і Смерть” С. Йовенко з метою розширення проблематики образу жінки-митця. Презентовано конфлікт побутової і творчої сфер ліричного “я”, що розгортається на рівні несумісності жінки-поетки, жінки-музи з господарськими обов’язками. Така неможливість існування поряд зі звичайними людьми змушує героїню до постійного вибору. Розглядаються окремі модифікації концептів роботи і творчості.
- ДокументЗа някои специфични употреби на вторични езикови текстове (по материали от българския език)(Бердянськ : БДПУ, 2015) Червенко, Оксана БорисівнаСтатията се базира на безспорния факт, че вторичните езикови текстове, макар и в различна степен с оглед на конкретната си жанрова идентичност, винаги са зависими от оригиналния текст. Това е валидно за всички видове вторични текстове – резюмета, преразкази, прессъобщения и т.н. Разгледани са типовете вторични текстове в българските онлайн издания. Анализирана е поетиката на техните манипулативни и идеологически стратегии. Направени са изводи за причините, които определят интензивната употреба на вторичните езикови текстове в последните години.
- ДокументКомічне у постмодерністських художніх текстах ХХ–ХХІ ст.(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Самохіна, В. О.У статті надано огляд проблеми комічного у постмодерністських художніх текстах сучасних письменників Європи та США. Розглянуто базові характеристики постмодерністського художнього тексту, в тому числі, прийоми комічного – мовна гра, бурлеск, гротеск, пародія, іронія, центон, “чорний” гумор. Виявлено комічні елементи у постмодерністських жанрових формах.
- ДокументКонфигурации гендерных дискурсов в рассказах С. Моэма(Бердянский государственный педагогический университет, 2015) Павлищева, Я. А.Статья посвящена анализу гендерных конфигураций в малой прозе У. С. Моэма. Автор исследует характеристики мужского и женского дискурсов и их соотношение. Гендерная картина мира в рассказах У. С. Моэма “The Rain”, “The Lion’s Skin”, “Man With a Conscience” обусловлена викторианским мировоззрением, центром которой является мужчина, женщина же соотносится с ним и зависима от него. Однако традиционные образы мужчины и женщины переосмысливаются писателем, и он изображает те грани, которые находятся за рамками викторианского гендерного дискурса. В исследовании акцентируются и детально изучаются трансформации гендерных характеристик женских и мужских образов моэмовских рассказов.
- ДокументЛексеми гiбридної природи в процесах iнноватики французької мови(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Косович, О. В.У статтi йдеться про визначення статусу лексичного гібрида в сучасній французькiй мовi та подається класифікація гібридів-iнновацiй згiдно до рiзних типологічних критеріїв. Лексичний гібрид визначається як неологічне утворення, що виникає головно як результат процесу гібридизації, та поєднує в собі риси твірного слова та запозичення. Гiбриднi інновації характеризуються вiдсутнiстю автономії у запозичуванiй мовi. Подiл гібридів може бути презентовано таким чином: 1) деривацiйнi гібриди та гібриди-запозичення; 2) iнтерференцiйнi гібриди; 3) номiнативнi гібриди та авторські гiбриди.
- ДокументЛогічний принцип класифікації частин мови у мовознавстві 40-х рр. – кінця ХХ ст.(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Зубенко, К. В.; Ковальова, Г. М.У статті проаналізовано студії учених Копенгагенського лінгвістичного гуртка та концепцію І. І. Мєщанінова. Було встановлено, що поряд із синтаксичними категоріями, які залежать від структури тієї або іншої мови, наявні ще позамовні, універсальні категорії, що мають логічний характер (О. Єсперсен). Спроба класифікувати частини мови з логічних позицій належить і В. Брьондалю, який стверджував, що розподіл слів за частинами мови заснований виключно на тому, що слова підводяться під одну з чотирьох логічних категорій: сутності, відношення, якості та кількості, або спостерігається поєднання цих категорій. Ідею понятійних категорій О. Єсперсена розвинув російський лінгвіст І. І. Мєщанінов. Він упроваджував принцип залежності частин мови від синтаксичних функцій у реченні, зумовлених їхньою інваріантною семантикою.
- Документ“Львівський” цикл ретродетективів Андрія Кокотюхи як видавничий проект(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Філоненко, Софія ОлегівнаУ статті розглядається авторський літературний проект – серія ретродетективів Андрія Кокотюхи, дія яких відбувається у Львові на початку ХХ століття, в Австро-Угорській імперії. Цикл романів, поєднаних спільними героями і декораціями, сприяє популяризації львівського міфу. Висвітлюються чинники популярності стилю ретро в детективному жанрі.
- ДокументЛітературний мотив смерті в системі екзистенційного філософствування кінця ХІХ – початку ХХ століття(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Нечиталюк, І. В.У статті обґрунтовано, що поетику малої прози кінця ХІХ – початку ХХ століття формували моделі екзистенціального мислення. Зроблені деякі спостереження над особливостями втілення екзистенціального філософствування у творчості письменників другого плану (М. Грушевського, І. Липи, О. Плюща, Л. Яновської, М. Яцкова та ін.). Особливу увагу приділено аналізу літературного мотиву смерті, який присутній у більшості творів малої прози зазначеного періоду.
- ДокументНаратологічний горизонт екстрадієгезису української малої прози кінця ХІХ – початку ХХ ст.(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Мацевко-Бекерська, Л. В.Досліджена наративна структура окремих прозових творів української літератури кінця ХІХ – початку ХХ ст. Доведено, що поетологічний формат вирішення нарації в українській малій прозі цього періоду засвідчує певну калейдоскопічність: тривання міметичної традиції класичного реалізму поєднується з художньо-психологічними пошуками, втіленими у розмаїтих формальних експериментах. Особливість малої прозової форми полягає в одночасному прагненні до деталізації фікційного світу та усвідомленості власної формальної обмеженості, а отже смислотворчої відповідальності. Представлена диференціація екстрадієгезису відкриває перспективу розуміння максимального рецептивного ефекту як складової форматування цілісної індивідуально-авторської викладової стратегії.
- ДокументПоетика комічного у поезії Тараса Шевченка(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Семків, Р. А.У статті зроблено огляд форм комічного у поезії Т. Шевченка. Вкраплення карнавального бурлеску в його ранній творчості під впливом осмисленого поетом трагізму колоніальної дійсності спонукають автора до вироблення власної сатиричної позиції, а також трансформують радісний бурлеск у специфічну форму відображення карнавалізованого насильства – макабреск. Останній період творчості Т. Шевченка позначений широким застосуванням романтичної іронії поруч із дальшим розгортанням різних видів бурлеску та сатири.
- ДокументПольськомовна проповідницька проза в українському письменстві XVII століття: до проблеми жанру(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Сухарєва, С. В.У статті проаналізовано жанрову специфіку польськомовної проповідницької прози XVII століття, визначено її термінологічну різноманітність. Доведено, що польськомовні проповіді перейшли із рангу виключно богословських писань у сферу художньої літератури. Викремлено проповіді серед інших моралізаторських текстів барокової літературної доби – повчань, трактатів, учительних євангелій, катехез тощо. На прикладі гомілетичних творів окремих авторів визначено різновиди польськомовного проповідницького жанру, вказано на його основні зразки та моделі.