Випуск 7 (2015)
Постійне посилання зібрання
Переглянути
Перегляд Випуск 7 (2015) за Дата публікації
Зараз показуємо 1 - 20 з 37
Результатів на сторінці
Налаштування сортування
- ДокументТеоретичні засади вивчення паремій(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Гаврилова, Вікторія ВадимівнаУ статті розглянуто одну з полемічних проблем пареміології – дефініцію паремій. Представлено аналіз сучасних вітчизняних і зарубіжних лексикографічних джерел, що містять дефініції понять паремія і proverb. Визначено місце і роль паремій у фразеології. Розглянуто та проаналізовано одиниці, що входять до пареміологічного фонду, а саме: прислів’я, приказки із загальною назвою паремії, афоризми, крилаті вирази та ін. Проведено аналіз пареміології і фразеології, підкріплений дослідженнями сучасних вітчизняних і зарубіжних авторів, які мають різні підходи до виділення одиниць, що функціонують в пареміологічному просторі.
- ДокументСтигматизація героїв як безумних в російській та англійській прозі першої половини ХІХ століття(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Васильєва, Анастасія МиколаївнаСтаття присвячена дослідженню стигматизації індивідів у творах першої половини ХІХ століття. Автори творів приділяють особливу увагу проблемі стигматизації та самостигматизації, наслідкам цього явища; доводять той факт, що стигма знецінює людину.
- ДокументЛогічний принцип класифікації частин мови у мовознавстві 40-х рр. – кінця ХХ ст.(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Зубенко, К. В.; Ковальова, Г. М.У статті проаналізовано студії учених Копенгагенського лінгвістичного гуртка та концепцію І. І. Мєщанінова. Було встановлено, що поряд із синтаксичними категоріями, які залежать від структури тієї або іншої мови, наявні ще позамовні, універсальні категорії, що мають логічний характер (О. Єсперсен). Спроба класифікувати частини мови з логічних позицій належить і В. Брьондалю, який стверджував, що розподіл слів за частинами мови заснований виключно на тому, що слова підводяться під одну з чотирьох логічних категорій: сутності, відношення, якості та кількості, або спостерігається поєднання цих категорій. Ідею понятійних категорій О. Єсперсена розвинув російський лінгвіст І. І. Мєщанінов. Він упроваджував принцип залежності частин мови від синтаксичних функцій у реченні, зумовлених їхньою інваріантною семантикою.
- ДокументАксіологічні засади викладання іноземної мови професійного спрямування(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Нікітенко, В. О.В статті розкриваються проблеми професійної підготовки майбутніх фахівців, підкреслюються особливості мовної та професійної соціалізації, висвітлюється необхідність професійної ідентифікації, професійної адаптації, формування у студентів комунікативної компетентності і готовності до професійної діяльності в сучасних умовах суспільного розвитку.
- ДокументБалада Вільяма Вордсворта “Терен” (“The thorn”): поетика, фольклорні витоки, українські перегуки(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Карбашевська, О. В.У статті розглянуті взаємини фольклору з авторською творчістю на матеріалі балади В. Вордсворта “Терен” (“The Thorn”, 1798). Встановлені сюжетно-тематичні паралелі між шотландською усною баладою “Жорстока мати” (“The Cruel Mother”, № 20) та українською народнопоетичною баладою (I−L-20, I−M), їх типологію та самобутність. Простежено функціонування фітоморфного образу “терен” в експозиції вітчизняних пісень про інцест (ІІ−А-1) у межах тріади “терем – терен – дерен” із потенціалом до майбутньої трансформації.
- ДокументІншомовна освіта у США з позицій мультикультурності(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Шандрук, С. І.У статті проаналізовано актуальні проблеми мультикультурності та іншомовної освіти в США; вивчено досвід культурно-інформаційних перетворень та визначено тенденції у сфері вивчення іноземних мов у Сполучених Штатах Америки.
- ДокументСоціальні стереотипи жінки у текстах українських народних пісень та мовні засоби їх вираження(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Шеремета, В. П.У статті висвітлено питання національних стереотипів, проте особливу увагу в ній зосереджено на описі та аналізі мовних засобів (лексичних і стилістичних), за допомогою яких у текстах українських народних пісень відображено уявлення українців про певні соціальні явища, пов’язані безпосередньо з життям жінки, чоловіка та їх становищем в українському суспільстві, сім’ї. Проаналізовано тексти народних пісень, в яких українці відобразили своє ставлення до таких соціальних явищ як бідність, багатство, утворивши опозиційні моделі: бідна дівчина – багата дівчина. Серед мовних засобів найбільш частотними є епітети, виражені прикметниками, а також іменники, які називають складові посагу молодої.
- ДокументЛексеми гiбридної природи в процесах iнноватики французької мови(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Косович, О. В.У статтi йдеться про визначення статусу лексичного гібрида в сучасній французькiй мовi та подається класифікація гібридів-iнновацiй згiдно до рiзних типологічних критеріїв. Лексичний гібрид визначається як неологічне утворення, що виникає головно як результат процесу гібридизації, та поєднує в собі риси твірного слова та запозичення. Гiбриднi інновації характеризуються вiдсутнiстю автономії у запозичуванiй мовi. Подiл гібридів може бути презентовано таким чином: 1) деривацiйнi гібриди та гібриди-запозичення; 2) iнтерференцiйнi гібриди; 3) номiнативнi гібриди та авторські гiбриди.
- ДокументІнтерпретація українських та російських реалій засобами англійської мови (на матеріалі мемуарів А. Ройера “English prisoners in Russia”)(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Мороз, Андрій АнатолійовичСтаття присвячена дослідженню засобів інтерпретації українських та російських реалій в англійському тексті середини XIX сторіччя. Проаналізовано засоби пересування в російській мові та їх еквівалент в англійській. Виокремлено способи передачі реалій, які відтворюють не лише денотативне значення, а й місцевий колорит.
- ДокументSemantic and pragmatic functions of adjoining constructions and complex sentences(Berdyansk State Pedagogical University, 2015) Bohdan, Valery VolodymyrovychThe paper explores similar and distinctive features of semantic and pragmatic organization of adjoining constructions with the parts connected by the adjoining conjunctive means that are homonymous to subordinate ones compared to CSs. The semantic classes of the adjoining constructions are determined and their peculiarities are revealed. Propositional meanings, in which the informative function performed by the adjoined part is concretized, are established.
- ДокументФилософия существования и военная проза Генриха Бёлля и Ивана Науменко(Бердянский государственный педагогический университет, 2015) Сакович, Т. С.В статье дается краткий обзор основных принципов философского направления экзистенциализма в художественном пространстве. Подробно анализируется противоречивый внутренний мир персонажей в рамках военной прозы немецкого писателя Генриха Бёлля и белорусского писателя Ивана Науменко. Детально прорабатываются всевозможные проявления литературы экзистенциализма, включая элементы литературы абсурда, сложную систему художественных образов и деталей.
- ДокументЗа някои специфични употреби на вторични езикови текстове (по материали от българския език)(Бердянськ : БДПУ, 2015) Червенко, Оксана БорисівнаСтатията се базира на безспорния факт, че вторичните езикови текстове, макар и в различна степен с оглед на конкретната си жанрова идентичност, винаги са зависими от оригиналния текст. Това е валидно за всички видове вторични текстове – резюмета, преразкази, прессъобщения и т.н. Разгледани са типовете вторични текстове в българските онлайн издания. Анализирана е поетиката на техните манипулативни и идеологически стратегии. Направени са изводи за причините, които определят интензивната употреба на вторичните езикови текстове в последните години.
- Документ“Путешествие сэра Джона Фирфакса” М. Кузмина: роман-путешествие или плутовской роман?(Бердянский государственный педагогический университет, 2015) Широкова, В. В.В статье рассматриваются два вида романа: плутовской роман и роман-путешествие. На основе романа М. Кузмина “Путешествие сэра Джона Фирфакса по Турции и другим примечательным странам” проводится выявление основных признаков данных жанров литературы в произведении.
- ДокументРоль епічних та ліричних родових ознак у метажанрі ліричної прози(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Табакова, Ганна ІванівнаУ статті розглядається взаємовплив ліричних та епічних родових ознак у поетиці метажанру ліричної прози. Наголошується, що риси епосу виявляють себе на формальному рівні, зокрема, в прозовій організації метажанру, його оповідній характеристиці, ширшому порівняно з лірикою подієвому тлі. Незважаючи на формальні ознаки епосу, лірична змістова домінанта пронизує всі складові структури метажанру, субʼєктивує оповідь, робить ліричного субʼєкта композиційним центром твору. Крім того, доводиться думка, що зміни у співвідношенні ліричної та епічної складової ліричної прози зумовлюють її жанрові трансформації.
- ДокументФункціональна і актантна структура детектива(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Перенчук, О. З.Стаття присвячена дослідженню функціональної структури класичної детективної прози. Оскільки детектив як жанр відзначається високим рівнем формалізації, він може бути досліджений з позиції структурного літературознавства, зокрема із залученням наукових напрацювань, що ведуть свій початок від класичної праці Володимира Проппа “Морфологія ″чарівної″ казки”. Аналіз сюжетів детективних оповідань дозволяє побачити в принципах їх організації подібність із структурою фольклорних творів. Можна зробити висновок про продуктивність міфологічних і фольклорних архетипів в детективному жанрі і про можливість прямого використання структурних методів для аналізу літературного тексту.
- ДокументАрхетип мудрого старого в романі “Аристион, или перевоспитание” В. Наріжного та “The history of pendennis…” В. Теккерея(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Чик, Денис ЧабовичУ статті досліджується питання типології українського та англійського роману виховання першої половини ХІХ ст. на прикладі творів В. Наріжного “Аристион, или Перевоспитание” та В. Теккерея “The History of Pendennis: His Fortunes and Misfortunes, His Friends and His Greatest Enemy”. Досліджується архетип Мудрого Старого як визначальний для конструювання образів наставників у творах. Також розглянуто рецепцію педагогічної системи І. Канта у романі В. Наріжного.
- ДокументЛітературний мотив смерті в системі екзистенційного філософствування кінця ХІХ – початку ХХ століття(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Нечиталюк, І. В.У статті обґрунтовано, що поетику малої прози кінця ХІХ – початку ХХ століття формували моделі екзистенціального мислення. Зроблені деякі спостереження над особливостями втілення екзистенціального філософствування у творчості письменників другого плану (М. Грушевського, І. Липи, О. Плюща, Л. Яновської, М. Яцкова та ін.). Особливу увагу приділено аналізу літературного мотиву смерті, який присутній у більшості творів малої прози зазначеного періоду.
- ДокументПольськомовна проповідницька проза в українському письменстві XVII століття: до проблеми жанру(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Сухарєва, С. В.У статті проаналізовано жанрову специфіку польськомовної проповідницької прози XVII століття, визначено її термінологічну різноманітність. Доведено, що польськомовні проповіді перейшли із рангу виключно богословських писань у сферу художньої літератури. Викремлено проповіді серед інших моралізаторських текстів барокової літературної доби – повчань, трактатів, учительних євангелій, катехез тощо. На прикладі гомілетичних творів окремих авторів визначено різновиди польськомовного проповідницького жанру, вказано на його основні зразки та моделі.
- ДокументПоетика комічного у поезії Тараса Шевченка(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Семків, Р. А.У статті зроблено огляд форм комічного у поезії Т. Шевченка. Вкраплення карнавального бурлеску в його ранній творчості під впливом осмисленого поетом трагізму колоніальної дійсності спонукають автора до вироблення власної сатиричної позиції, а також трансформують радісний бурлеск у специфічну форму відображення карнавалізованого насильства – макабреск. Останній період творчості Т. Шевченка позначений широким застосуванням романтичної іронії поруч із дальшим розгортанням різних видів бурлеску та сатири.
- ДокументЖанр літературної казки у творчості В. Крапивіна(Бердянський державний педагогічний університет, 2015) Зубенко, О. А.У статті досліджуються особливості жанру літературної казки у творчості В. Крапивіна. Розкривається специфіка творів письменника, які поєднують у собі ознаки фольклорної казки та реалістичних жанрів художньої літератури кінця ХХ століття (повісті, роману). Визначено жанрово-стильові домінанти казок В. Крапивіна.