Випуск 9 (2016)
Постійне посилання зібрання
Переглянути
Перегляд Випуск 9 (2016) за Назва
Зараз показуємо 1 - 20 з 34
Результатів на сторінці
Налаштування сортування
- ДокументMotivation of American informal place names(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Zosimova, O. V.Nicknames or informal names for geographical objects belong to particularly interesting phenomena in the sphere of proper names. The article deals with the motivation of the informal place names in the USA that often indicate a special feature of the architecture, cultural, educational and sports activities characteristic of a particular city or state. Also, the nicknames based on the names of the notable city inhabitants make up quite a numerous group of the onyms in question. A special type of informal place names is represented by the nicknames derived from official city, town or state names.
- ДокументАктуальные проблемы преподавания современного английского для студентов-юристов в ВУЗах(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Алексеев, Н. Э.; Алексеева, Л. И.; Синёва, Т. В.Благодаря активной интеграции нашей страны в европейское экономическое, политическое и правовое пространство мы находим большое количество официальных документов различных международных организаций, написанных на английском языке, который отличается от британского варианта, изучаемого в большинстве университетов нашей страны. В статье рассматриваются современные тенденции развития и функционирования международного стандарта английского языка как языка межнационального общения, и его европейской разновидности – европейского профессионального юридического английского, широко используемого в документах Евросоюза. Намечаются перспективы преодоления проблем понимания европейского профессионального юридического английского студентами-юристами в ВУЗах.
- ДокументАнекдот у сучасному гуманітарному дискурсі(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Бережний, ВалентинУ статті аналізується сучасний стан вивчення анекдоту. Виявляються і систематизуються основні теми і проблеми, що порушуються в дослідженнях (генезис анекдоту, його жанрові та композиційні особливості, функції, цикли тощо). Увага акцентується на вивченні динаміки функціонування анекдоту на межі XX–XXI ст., при цьому виділяються аспекти, що залишилися поза увагою дослідників (зміна прагматики жанру і композиційних особливостей в Скайпі тощо) або які потребують більш докладного вивчення (зв’язок жанру з масовою культурою і т.п.).
- Документ“Вишневий сад” А. Чехова як “нова драма”: поетика підтексту(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Фока, МаріяУ статті розглядається поетика підтексту в п’єсі А. Чехова “Вишневий сад” шляхом вивчення, систематизації та узагальнення літературознавчого досвіду. Автор аналізує засоби новаторської лірико-психологічної драми, що створюють імпліцитний пласт твору. Зокрема досліджуються символічні образи, що несуть у собі глибинний смисл, паузи та ремарки, що сугерують настрій та емоційний характер дії, діалоги та репліки, що передають внутрішній світ героїв. Показано, як підтекст формує потужну глибину п’єси.
- ДокументВтрата пам’яті як концептуальна метафора у романі Мітча Калліна “A slight trick of the mind”(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Тупахіна, ОленаУ статті на матеріалі роману Мітча Калліна “A Slight Trick of the Mind” як прикладу неовікторіанської реінтерпретації образів, ідей та мотивів вікторіанського претексту (циклу творів про Шерлока Холмса Артура Конан-Дойля) розглядається актуалізація ключових для “вікторіанського відродження” порубіжжя ХХ–ХХІ ст. проблемних полів “колоніальної провини”, “кінця історії”, кризи ідентичності через розгортання на різних рівнях організації текстопростору (паратекстуальному, метатекстуальному, образно-символічному, герменевтичному) концептуальної метафори втрати пам’яті.
- ДокументГра хронотопів у повісті Івана Андрусяка “Вісім днів із життя бурундука”(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Куца, ЛарисаУ статті проаналізовано структуру повісті І. Андрусяка “Вісім днів із життя Бурундука” крізь призму хронотопної теорії. Виокремлено домінантні часопросторові зв’язки у тексті повісті. Увиразнено багатогранність хронотопу у процесі аналізу твору дитячої літератури. Артикульовано найважливіший аспект виховної парадигми – аспект духовного.
- ДокументДеконструкція мотивів ностальгії та вигнання у творчості поетеси Емми Андієвської(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Карабович, ТадейСтаття присвячується деконструкції мотивів ностальгії та вигнання у творчості відомої української поетеси та художниці Емми Андієвської. Живучи в еміграції, у США та Німеччині, поетеса писала про деконструкцію травмованої для неї теми у її творчості; про ностальгію та вигнання. Пишучи про минуле вона зупинялася на темах універсальних і особистих, у яких висвітлювала свою особисту долю. Тема деконструкції стала частиною творчого пошуку Емми Андієвської так у поезії як і у малярстві.
- ДокументДифузні процеси лексики в мові української періодики (на прикладі лексем усного розмовного мовлення)(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Панченко, ТетянаУ статті розглядається питання використання суржику в українській мові. На прикладах із друкованих періодичних видань початку ХХІ століття окреслено специфіку вживання цього мовного явища та зроблено пояснення значень суржикізмів, що зазвичай носять негативно-оцінний характер. Досліджено, що суржик зустрічається в різних тематичних групах, однак найчастіше його використовують при описуванні відносин України та Росії і військових подій. У статті здійснено короткий аналіз досліджень вітчизняних мовознавців щодо існування в українській мові суржику та зроблено висновки про це мовне явище.
- ДокументЕмблематичні форми первісного семіозису(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Солецький, ОлександрУ статті осмислюються первісні моделі та структури візуально-вербальної сигніфікації. На основі досліджень міфологічної свідомості, становлення мовної картини світу, факторів впливу на постання та розвиток фольклору робиться спроба визначення особливої знакової структури вираження первісного досвіду, яка пізніше стала основою творення емблематичних форм у літературі.
- ДокументЗасоби створення негативної оцінки в текстах на економічну тематику (на матеріалі мови друкованих ЗМІ)(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Калужинська, ЮліяУ статті розглянуто слова з негативним значенням, що вживаються на позначення процесів та станів у економічній сфері. Зроблена спроба класифікувати лексику, що позначає негативні процеси в економіці за сферою вживання, проаналізовано засоби посилення емоційного впливу на читача за допомогою використання окремих стилістичних прийомів. В умовах не простої економічної ситуації, яка склалася в Україні, преса не може залишатися осторонь. Журналісти активно висвітлюють події, які відбуваються в усіх сферах життя народу. Не виключенням стала і економічна. Характерним для сучасних ЗМІ є активне використання негативної, експреcивної лексики для посилення впливу на читача. Поповнення текстів газет подібною лексикою зумовлено позамовними факторами та складною економічною ситуацією.
- ДокументКатегорія часу в мемуарах Романа Іваничука “Благослови, душе моя, Господа…”(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Стадніченко, О. О.Предметом статті є критичне осмислення категорії художнього часу. Визначається його роль у створенні сюжету. Аналізуються особливості часово-просторових відносин у документально-художній літературі (на прикладі спогадів Р. Іваничука “Благослови, душе моя, Господа...”). Виписаний у спогадах образ автора вражає гармонійністю, сконденсованістю і цілісністю, і ніби підіймається над процесами, перебіг яких представлено в спогадах. Проведена спроба дослідження авторського оповідання, співвіднесеності його змісту з історичними реаліями описуваного часу, визначена жанрово-стилістична специфіка щоденника як жанру мемуарної прози.
- ДокументКогнітивні аспекти репрезентації свідомості в художній оповіді(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Гребенюк, ТетянаСтаття містить розгляд найбільш релевантних праць наратологів-когнітивістів, присвячених дослідженню репрезентації психіки персонажа літературного твору в її хронологічній тривалості. Об’єктом найпильнішої уваги в статті є наукова концепція Лізи Заншайн, у якій динаміка “причитування” свідомості літературного персонажа розглядається в контексті теорії розпізнавання психічних станів.
- ДокументКомунікативно-інтенціональний зміст рекламно-інформаційного колажу(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Сегал, А.Стаття присвячена жанру англомовного рекламно-інформаційного колажу та його прагматичного контексту. Метою статті є дослідження прагмалінгвістичних особливостей рекламно-інформаційного колажу, зокрема його комунікативно-інтенціонального змісту. Рекламно-інформаційний колаж виступає директивно-репрезентативним мовленнєвим актом і містить в собі іллокутивну силу інформування та спонукання. З метою досягнення перлокутивного ефекту продуцент застосовує прийоми позитивного позиціонування. Перспективним є вивчення стратегій та тактик комунікативного впливу, використаних в компонентах рекламно-інформаційного колажу.
- ДокументКонцептуальна метафора часу у прозових творах сучасних американських авторів(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Ємець, О. В.; Фира, О. О.Стаття присвячена дослідженню концептуальної метафори (КМ) часу у романі С. Кінга та в оповіданнях сучасних американських письменників. Визначаються лексичні та образні засоби вираження концепту художнього часу. Підкреслюються, що КМ часу базується на подорожі у час у минуле або майбутнє, тому базова КМ в аналізованих творах може бути охарактеризована як подорож у часі – це подорож у певне місце, що є проявом хронотопу. Стилістичні та прагматичні аспекти вираження концепту часу визначають індивідуальний стиль письменників.
- ДокументКультурний золотий вік в образному світі Тібулла(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Домбровський, МаркіянАналізується образ культурного золотого віку у римського елегіка Тібулла. Образ постає як світ подоланих меж (між людиною і природою) і локального відновлення гармонії в межах уже посталого залізного віку. Його незмінно характеризує наявність меж, але одночасно і наявність засобів, що частково і локально їх долають. Відмова зовнішнього світу (несамоплідність природи) долається через насилля над самим собою (праця), а насилля (війна, спричинена жадобою) – самовідмовою, самостримуванням.
- Документ“Майбутнє теперішнє” як часовий режим культури (у маніфестографії Михайля Семенка)(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Рибчинська, З. Б.Спираючись на сучасні роздуми про час і темпоральніть (А. Ассмана, А. Гюйссена, Р. Козеллека), авторка статті аналізує футуристичну концепцію культури у контексті українських дискусій, які відбувалися в перші кілька десятиліття ХХ-го століття. У маніфестах та статтях 1920-х років Михайль Семенко формує оригінальну модель культури як систему систем, якій притаманна особлива динаміка, описана через закон “деструкції-конструкції”. Теоретичний досвід українського авангарду можна розглядати як прояв модерного часового режиму, якій притаманні відчуття кардинального розриву, нового початку, творче руйнування, особлива динаміка.
- ДокументМапа подорожі: мономіф як сюжетна модель в англійському й українському сатиричному “романі великої дороги” першої половини ХІХ ст.(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Чик, Денис ЧабовичУ статті проведено компаративне зіставлення романів “Жизнь и похождения … Столбикова…” Г. Квітки-Основ’яненка та “Мертвые души” М. Гоголя з романами “The Adventures of Hajji Baba of Ispahan” Дж. Морьє, “The Posthumous Papers of the Pickwick Club” Ч. Діккенса. У текстах українських і англійських письменників зауважено символічне перелицювання мономіфу. У текстах простежуються основні періоди життєвого шляху героя: вирушання у подорож, ініціація та повернення додому. Наявність таких етапів підтверджує формування жанрового різновиду “романів великої дороги” за взірцем базової міфологеми мономіфу.
- ДокументМетафоризація інтенсивності бажання в сучасних англомовних художніх творах: лінгвокогнітивний аспект(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Подуфалова, ТетянаУ статті здійснено аналіз когнітивних метафор, що є підґрунтям метафоричної вербалізації ІНТЕНСИВНОСТІ як компонента концепту БАЖАННЯ в сучасних англомовних художніх творах. Визначено метафоричні кореляції та когнітивні зв’язки між сферою-метою БАЖАННЯ та сферами-джерелами, у термінах яких концептуалізується інтенсивність бажання.
- ДокументМовні засоби вираження ідейно-естетичного змісту в пейзажній поезії Анатолія Перерви(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Писаревська, ОксанаСтаття присвячена аналізу мовних засобів у пейзажній ліриці сучасного українського поета й перекладача Анатолія Перерви. Дослідження розкриває роль словника тексту у реалізації ідейно-естетичного змісту. Показано функції іменників (конкретних і абстрактних), прикметників і прислівників, дієслів, займенників (особистих і присвійних). На основі дослідження лексики були виділені основні тематичні поля і композиційно-семантичні зв’язки у тексті, які послужили матеріалом для подальшої інтерпретації ідейно-естетичного змісту.
- ДокументОсобливості концептуалізації негативних емоцій в італійській мові(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Сем’янків, Н. В.Стаття присвячена дослідженню негативних емоцій в італійській мові. Автором досліджено та систематизовано поняття емоцій в науковій картині світу. Визначено види негативний емоцій в італійській мові. Розкрито психологічні механізми виникнення та характеристики негативний емоцій як засобу психоемоційного впливу на свідомість комуніканта. Проаналізовано особливості вербалізації негативних емоцій на матеріалі художнього тексту.