Випуск 2 (2014)
Постійне посилання зібрання
Переглянути
Перегляд Випуск 2 (2014) за Назва
Зараз показуємо 1 - 17 з 17
Результатів на сторінці
Налаштування сортування
- Документ100 відтінків чорного: нуар як жанр і стиль у сучасній масовій літературі(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Філоненко, Софія ОлегівнаСтаття присвячена феномену нуару в кінематографі й масовій літературі. Аналізуються витоки терміна, специфіка нуару як жанру і стилю, його жанрові конвенції, дебати стосовно інтерпретації нуару. Увага приділяється функціонуванню терміна нуар у сучасній українській критиці.
- ДокументДвовір’я як філософсько-світоглядна домінанта в поетичному дискурсі Волта Вітмена та Богдана-Ігоря Антонича(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Дуброва, Оксана ВолодимирівнаУ статті розглянуто трансформацію язичницьких та християнських канонів в поетичному дискурсі В. Вітмена та Б.-І. Антонича; проаналізовано своєрідний художній симбіоз язичницьких і християнських вірувань у ліриці американського і українського поетів, який обумовив рецепцію і синтез народних уявлень та співіснування християнських елементів, що яскраво виявилися у релігійно-світоглядному шарі літературного міфу обох поетів.
- ДокументЕпічний характер п’єс Юрія Яновського(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Школа, Валентина МиколаївнаУ драматичних творах 30-х років ХХ століття Юрій Яновський використовує фольклорні матриці. Фольклоризм письменника проявився у апеляції до легендарних сюжетів і образів. У цих творах присутні елементи схеми ініціаційного циклу.
- ДокументЗакономірності функціонування пояснювально-ототожнювальних конструкцій директивного типу у мовленні(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Глазова, Світлана МиколаївнаДослідження пояснювально-ототожнювальних висловлювань в прагматичному аспекті, тобто в аспекті їх створення та функціонування як мовленнєвих дій, засвідчує, що вони є важливими засобами проведення процесу комунікації на шляху взаєморозуміння автора і адресата. Пояснювальноототожнювальні висловлювання можуть використовуватися практично у всіх типах мовних дій. Найбільше місце належить їм у групі директивів, що обумовлено своєрідністю семантичної організації висловлювання.
- ДокументКонцепт “природа” в структурі художнього світу ліричної прози(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Табакова, Ганна ІванівнаСтаття присвячена розгляду особливостей концептосфери метажанру ліричної прози. Увага акцентується на лексичній реалізації концепту “природа” та його ролі в художньому світі ліричної прози. Зазначено, що концепт “природа” має декілька лексичних експлікантів, серед яких найпоширенішими є “сонце”, “гори”, “хмари” та пов’язані з ними. На матеріалі ліричної прози, представленої творами “Гіперіон або Відлюдник у Греції” Ф. Гельдерліна, “Подорож на Гарц” Г. Гейне, “Вертеп” А. Любченка, “Таємниця” Ю. Андруховича, “Поза межами болю” О. Турянського, а також “Intermezzo” М. Коцюбинського, досліджено специфіку функціонування концепту “природа”, а також доведено його вплив на формування ліричного сюжету метажанру.
- ДокументКонцептосфера Марины Цветаевой: лингвистический аспект(Бердянский государственный педагогический университет, 2014) Губанов, С. А.В статье дается обзор когнитивного корпуса исследований по цветаеведению в лингвистическом аспекте; рассматривается когнитивное наполнение одного из природных концептов текстов Цветаевой – концепта “деревья”, указываются интерпретационные механизмы метонимического адъектива.
- ДокументМотив гріха і покари як провідний у творчості Данила Братковського(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Трюхан, О. І.Стаття присвячена висвітленню особливостей втілення мотиву гріха й покари у бароковій творчості Данила Братковського. Трактування письменником біблійного гріхопадіння людини досліджено в історичному й мистецькому контексті доби, у порівнянні з поглядами Семена Климовського й Лазаря Барановича. Мотив гріха й покари у книзі “Світ, по частинах розглянутий” був проаналізований з використанням теорій І. Силантьєва й А. Тимченко.
- ДокументОномастичний простір творів Григорія Лютого(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Ходикіна, І. І.У статті узагальнено подано характеристику ономастичного простору поетичних творів одного із представників запорізької школи письменників – Григорія Лютого. Авторкою виділено найбільш численні групи онімів у збірці “Вибране” та особливості творення поетом називних знаків художнього словесного полотна. Увагу звернено на широку палітру вживання митцем фольклоронімів та конфесіонімів у поетичному мовленні.
- ДокументОсобливості художнього простору в історичній прозі В. Будзиновського(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Бєлаш, Г. О.У статті йдеться про особливості художнього простору в історичних повістях В. Будзиновського “Осаул Підкови”, “Пригоди запорозьких скитальців”, “Небіжчик – ходить”, “Гримить”, “Волю бути козачкою”. Акцентується увага на тому, що у творах письменника хронотоп мислиться як відбиття загальних філософських уявлень автора про зображувану ним епоху козаччини та становить її проекцію в масштаби вічності. Це єдність конкретно-подієвого та асоціативного континуумів, у які входять загальновідомі хронотопи порога, дороги, зустрічі, побутових і особистих реалій.
- ДокументПостмодернистская природа героя в романе В. Пелевина “Священная книга оборотня”(БГПУ, 2014) Костромицкий, Роман ИвановичВ статье исследуется специфика постмодернистского героя романа в романе В. Пелевина “Священная книга оборотня”, в котором развиваются характерные для творчества списателя тенденции. Предпринят анализ персонажей, воплощающих идею поиска духовных ориентиров в ситуации культурного кризиса постсоветской России. В. Пелевина изображает типы “богоискателей”, которые существуют в российской действительности. Для героини А Хули истина – это освобождение от несовершенства бытия в Радужном потоке. Особое внимание в статье уделяется исследованию интекстов (восточная мифология, популярная культура, русский фольклор и т.д.), раскрывающих интертекстуальную природу постмодернистского героя.
- ДокументПсихологія зради в повісті Б. Харчука “Панкрац і Юдка”(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Співак, Ірина ЕдуардівнаСтаття присвячена проблемі зрадництва, а саме її психологічному аспекту в повісті Б. Харчука “Панкрац і Юдка”. Розв’язання даної проблеми зумовило використання письменником певних засобів психологічного аналізу: внутрішні монологи, психологічні деталі, психофізіологічний паралелізм, невласне пряма мова тощо.
- ДокументСемантична організація складнопідрядних конструкцій із зіставною семантикою(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Греб, Марія МихайлівнаУ дослідженні Греб Марії подано новий погляд на семантичну організацію складнопідрядних речень зі сполучником якщо...то. Щодо цих конструкцій, то в мовознавчій літературі існує багато різнотлумачень. Автор розглядає їх з точки зору формальної будови, семантичної структури та комунікативної організації і цим аналізом доводить, що є всі підстави кваліфікувати ці синтаксичні одиниці як асиметричні.
- ДокументСинтагма в сложном предложении(Бердянский государственный педагогический университет, 2014) Филатова, Е. В.В статье рассматривается проблема синтагматической структуры сложного предложения в сопоставлении с текстом. Адекватное синтагматическое членение предложения позволяет точно квалифицировать его структурно-смысловые компоненты и правильно понять содержание.
- ДокументСтановлення, еволюція й особливості роману виховання(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Зарва, Вікторія АнатоліївнаУ статті розглядається виникнення, сутність, сюжетно-композиційна структура і система жанрових ознак “роману виховання”, намічається перспектива аналізу цього жанру в російській та українській прозі другої половини XIX століття.
- ДокументТеоретично-дискурсивні аспекти системного аналізу міжлітературних взаємин(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Колінько, Олена ПетрівнаУ статті зроблена спроба простежити й проаналізувати теоретико-дискурсивні аспекти проблеми системного аналізу міжлітературних взаємин, який поєднує різні дослідницькі методики й не виключає жодної зі свого арсеналу.
- ДокументХудожнє осмислення історичної постаті у пенталогії “Мазепа” Богдана Лепкого(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Нехайчук, Юлія АндріївнаУ статті акцентується увага на значущості постаті гетьмана Івана Мазепи для історії українського народу у період національного ренесансу. Найбільший інтерес викликає трактування образу особи гетьмана українським письменником перших десятиліть ХХ ст. Богданом Лепким, який відійшов від усталеної в західноєвропейській літературі традиції зображувати Мазепу як романтичного героя, захопленого переважно своїми любовними історіями. Письменник показує його як державного діяча та людину, котра своє особисте життя зуміла підпорядкувати вищим інтересам.
- ДокументІсторичні мотиви та образи у творчій спадщині Якова Щоголева(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Регуш, Юлія СергіївнаУ статті досліджуються історичні мотиви поезії Я. Щоголева. Зазначається, що Я. Щоголев страждає через занепад козацтва, ідеалізує добу козаччини, та протиставляє її сучасній дійсності.