Кафедра української мови та журналiстики
Постійне посилання зібрання
Переглянути
Перегляд Кафедра української мови та журналiстики за Назва
Зараз показуємо 1 - 20 з 91
Результатів на сторінці
Налаштування сортування
- ДокументАктуальні проблеми граматики української мови : силабус навчальної дисципліни для здобувачів спеціальності 035 Філологія, Спеціалізація: 035.01 українська мова та література на 2023-2024 навчальний рік(БДПУ, 2023) Юносова, Валентина ОлександрівнаМетою викладання навчальної дисципліни «Актуальні проблеми граматики української мови» є ознайомлення студентів освітнього ступеня «магістр» із новітніми напрацюваннями української мовознавчої науки в галузі морфології та синтаксису з позицій функційно-категорійної граматики, сприяння формуванню в них науково-лінгвістичного мислення. Основними завданнями вивчення дисципліни «Актуальні проблеми граматики української мови» є: – поглибити і закріпити знання основних теоретичних положень, актуальних питань мовознавства, морфології та синтаксису; – ознайомити студентів із новітніми розробками в галузі морфології та синтаксису української мови; – виробити навички сучасних підходів до аналізу мовних явищ; – сприяти формуванню в майбутніх філологів системи знань та вмінь, необхідних для проведення мовознавчих досліджень.
- ДокументАктуальні проблеми сучасного синтаксису : силабус навчальної дисципліни на 2023-2024 навчальний рік, ОП «Середня освіта (Українська мова і література). Англійська мова»(БДПУ, 2023) Загороднова, Вікторія ФедорівнаМета навчальної дисципліни ‒ дати студентам систематизовані наукові знання про синтаксис; закріпити попередньо набуті знання з синтаксису і сприяти більшому засвоєнню тих синтаксичних явищ, які вивчаються і аналізуються з нових позицій і на сучасному етапі розвитку лінгвістики, а саме: проблеми валентності та варіативності синтаксичних одиниць; проблема асиметрії мовного знаку; засоби вираження, обсяг семантики предикативності та модальності; прагматичний та експресивний синтаксис; особливості функціонування синтаксичних одиниць на рівні тексту, у різних стилях мовлення. Предметом вивчення навчальної дисципліни «Актуальні питання синтаксису» слугують сучасні наукові концепції в галузі синтаксису, питання ієрархії синтаксичних одиниць, проблемних питань синтаксису односкладного речення, складного синтаксичного цілого та ін. Пропонований курс спрямований на формування в студентів поглибленого розуміння базових категорій сучасної синтаксичної теорії, її концептуальних парадигм і персоналій; теоретичного обґрунтування диференційних ознак синтаксичних одиниць, синтаксичних звʼязків та відношень, основних синтаксичних категорій і понять. Обов’язковою складовою частиною навчального процесу є самостійне опрацювання відповідної наукової та спеціальної літератури, спрямованої на розвиток навиків писемної мови. Передбачено самостійну роботу з підручниками, посібниками, термінологічними та іншими видами словників, навчальною та довідковою літературою.
- ДокументБлогінг : силабус на 2023-2024 навчальний рік для ОП «Середня освіта (Англійська мова та література)»(БДПУ, 2023) Костромицький, Роман ІвановичМетою курсу є формування у здобувачів навичок ведення блогу професійного спрямування. Предметом навчальної дисципліни є сучасний стан блогосфери та її можливості для створення авторського блогу професійного спрямування.
- ДокументВерифікація та фактчек : силабус навчальної дисципліни на 2023–2024 навчальний рік(Бердянський державний педагогічний університет, 2024) Мельнікова, Юлія ОлександрівнаМета та завдання курсу є опанування навичок критичного мислення та верифікації інформації, а також підготовки матеріалів такого різновиду журналістського розслідування, як фактчек – перевірки та викриття популізму, політичних маніпуляцій, фактичних спекуляцій на болючих соціальних темах у риториці спікерів різного рівня та публікаціях ЗМІ.
- ДокументВступ до мовознавства : силабус навчальної дисципліни для здобувачів спеціальності 014 Середня освіта на 2023-2024 навчальний рік(БДПУ, 2023) Вусик, Ганна ЛеонідівнаМетою курсу «Вступ до мовознавства» є опанування лінгвістичної теоретичної бази, набуття студентами знань щодо основних загальнолінгвістичних проблем, формування цілісних уявлень про лінгвальну діяльність, мову і мовлення. «Вступ до мовознавства» – пропедевтичний курс в системі мовної підготовки студентів філологічних факультетів, який допомагає студентам опанувати основні поняття і методи науки про мову, отримати уявлення про мовознавство як систему наукового знання про мову в складі філології та передбачає розгляд методології мовознавства як гуманітарної науки, основних напрямів і перспектив фундаментальних і прикладних досліджень мови. Зміст дисципліни охоплює розгляд: 1) місця мовознавства в системі філологічних дисциплін; 2) предмета мовознавчого дослідження; 3) методології мовознавства; 4) теорії наукового і практичного застосування науки про мову.
- ДокументДинаміка морфологічних змін : силабус навчальної дисципліни для здобувачів спеціальності 035 Філологія на 2023-2024 навчальний рік(БДПУ, 2023) Юносова, Валентина ОлександрівнаМетою викладання навчальної дисципліни «Динаміка морфологічних змін» є дати магістрантам глибокі наукові знання про формування морфологічних норм української літературної мови з урахуванням найновіших досягнень вітчизняного мовознавства. Основними завданнями вивчення дисципліни «Актуальні проблеми граматики української мови» є: - ознайомити магістрантів із мовними нормами та проблемами їх кодифікації; домогтися глибокого усвідомлення шляхів та особливостей формування морфологічних норм; - формувати вміння аналізувати мовні явища на морфологічному рівні; - виробити практичні навички виділення у словоформах нових граматичних ознак, вміння їх інвентаризувати, пояснювати історичні причини цих явищ.
- ДокументДокументалістика : силабус навчальної дисципліни на 2023–2024 навчальний рік(Бердянський державний педагогічний університет, 2023) Мельнікова, Юлія ОлександрівнаМетою викладання навчальної дисципліни “Документалістика” є знайомство здобувачів освіти з основами теорії та історії документального кінематографу, вивчення основ драматургії документальних фільмів, сприяння у набутті ними необхідних теоретичних знань і практичних навичок у створенні документальних проєктів, розвиток навичок аналізу документальних матеріалів.
- ДокументДокументознавство у сфері освіти : силабус навчальної дисципліни на 2023-2024 навчальний рік(БДПУ, 2023) Глазова, Світлана МиколаївнаДисципліна «Документознавсто у сфері освіти» є однією з базових для формування професійної компетенції студентів, оскільки магістр освіти повинен знати і розуміти сутність і значення документної інформації в розвитку сучасного інформаційного суспільства, усвідомлювати небезпеку і загрози, що виникають в цьому процесі, дотримуватися основних вимог інформаційної безпеки; володіти основними методами, способами і засобами отримання, зберігання, переробки інформації. Метою викладання навчальної дисципліни «Документознавство у сфері освіти» є формування у студентів професійно зорієнтованих умінь і навичок оптимальної мовної поведінки у фаховій сфері, підвищення рівня мовної грамотності, практичне оволодіння основами офіційно-ділового стилю української мови, що забезпечить професійне спілкування на належному мовному рівні. Завдання (цілі): сформувати чітке і правильне розуміння ролі документної інформації в розвитку сучасного інформаційного суспільства, усвідомлювати небезпеку і загрози, що виникають в цьому процесі, дотримуватися основних вимог інформаційної безпеки; володіти основними методами, способами і засобами отримання, зберігання, переробки інформації; вміти керувати документообігом освітніх установ, користуватися засобами електронного документообігу, проводити правовий аналіз нормативно- правових актів; вільно спілкуватися з професійних питань, включаючи усну, письмову та електронну комунікацію українською мовою; використовувати різноманітні засоби оптимізації документообігу, в тому числі засоби комп’ютеризації; використовувати документну інформацію в освітній сфері; виробити навички самоконтролю за дотриманням мовних норм у спілкуванні; розвивати творче мислення студентів, відповідальність та навички роботи в команді; виховати повагу до української літературної мови, до мовних традицій; сформувати навички оперування фаховою термінологією, редагування, коригування та перекладу наукових текстів. Обов’язковою складовою частиною навчального процесу є самостійне опрацювання відповідної наукової та спеціальної літератури, спрямованої на розвиток навиків писемної мови. Передбачено самостійну роботу з підручниками, посібниками, термінологічними та іншими видами словників, навчальною та довідковою літературою.
- ДокументЕтнолінгвістика : силабус навчальної дисципліни на 2023-2024 навчальний рік, ОП Філологія, другий (магістерський) рівень вищої освіти(БДПУ, 2023) Вусик, Ганна ЛеонідівнаМетою викладання навчальної дисципліни «Етнолінгвістика» на другому (магістерському) рівні вищої освіти є формування уявлення про самобутність етнічних мов та їх «картин світу», про механізми, які забезпечують взаєморозуміння між народами у процесі обміну культурними цінностями й життєвим досвідом. Курс «Етнолінгвістика» займає важливе місце у підготовці здобувачів філологів. Завдання курсу – висвітлення сучасного етнолінгвістичного напряму, шляхів його розвитку; дослідження лінгвістичних та філософських передумов та проблем, що мали вплив на виникнення та розвиток етнолінгвістики в Україні, пострадянському просторі та зарубіжжі. Особлива увага звертається на розуміння різних напрямів етнолінгвістики. Курс «Етнолінгвістика» дає загальне уявлення про етнолінгвістику як міждисциплінарну науку, про зв’язок мови з духовною та матеріальною культурою народу. Етнолінгвістика вивчає мову як засіб отримання, збереження, обробки, переробки інформації про культуру етносу. Ця галузь мовознавства спрямована на дослідження способів концептуалізації й категоризації певною мовою світу дійсності та внутрішнього рефлексивного досвіду.
- ДокументЖурналістське розслідування : силабус навчальної дисципліни на 2023–2024 навчальний рік(Бердянський державний педагогічний університет, 2023) Мельнікова, Юлія ОлександрівнаМетою викладання навчальної дисципліни Журналістське розслідування є сприяння студентам у набутті необхідних теоретичних знань і практичних навичок у проведенні кваліфікованих журналістських розслідувань економічних, соціальних, екологічних та інших життєвих проблем і вдосконаленні професійного рівня майбутніх журналістів.
- ДокументЖурналістський фах (газетно-журнальне виробництво), (4 семестр) : силабус навчальної дисципліни на 2023-2024 навчальний рік(Бердянський державний педагогічний університет, 2023) Рула, Наталія ВолодимирівнаМетою викладання навчальної дисципліни «Журналістський фах: газетно-журнальне виробництво» є детальний розгляд організаційного, творчого, оформлювального та виробничого етапів творення періодичного видання, вироблення умінь і навичок ефективного застосовування правил творчості на практиці, ознайомлення з найважливішими вимогами до свого фаху відповідно до такого різновиду ЗМК, як друковані періодичні видання.
- ДокументЖурналістський фах (медіаправо та журналістська етика) : силабус навчальної дисципліни на 2023–2024 навчальний рік(Бердянський державний педагогічний університет, 2023) Мельнікова, Юлія ОлександрівнаМетою викладання навчальної дисципліни «Журналістський фах» (медіаправо та журналістська етика) є розвинути у студентів навички самостійної морально-етичної орієнтації у практичній професійній діяльності, здатність студентів до зважених етичних суджень у журналістській практиці; Основні завдання вивчення дисципліни полягають у тому, щоб дати студентам чіткі уявлення про основи медіаправа та журналістської етики, основні етапи та тенденції у її розвитку; основні етичні вимоги, закріплені у міжнародних, національних, корпоративних, нормативних документах з журналістської етики; підвищити моральну культуру майбутніх медіафахівців.
- ДокументЖурналістський фах: агенційна журналістика : силабус навчальної дисципліни на 2023–2024 навчальний рік(Бердянський державний педагогічний університет, 2023) Шульженко, Анжеліка СергіївнаМетою викладання навчальної дисципліни "Журналістський фах: агенційна журналістика" ознайомлення із інформаційно-технологічними засадами розвитку й діяльності інформаційних агентств, їх досвідом, місцем і роллю у вітчизняному та світовому інформаційних просторах, вироблення уміння і навичок роботи із новинними матеріалами, засвоєння найважливіших вимог до повідомлень інформаційних агентств, ознайомлення із жанровим потенціалом агенційної журналістики.
- ДокументЖурналістський фах: радіовиробництво : силабус навчальної дисципліни на 2023–2024 навчальний рік(Бердянський державний педагогічний університет, 2023) Шульженко, Анжеліка СергіївнаМетою викладання навчальної дисципліни «Журналістський фах: радіовиробництво» є дати студентові основні фахові знання з радіожурналістики, а також формування практичних навичок створення власного аудіо продукту.
- ДокументЗагальне мовознавство : силабус навчальної дисципліни на 2023-2024 навчальний рік, ОП «Середня освіта (українська мова і література). Англійська мова»(БДПУ, 2023) Вусик, Ганна ЛеонідівнаМетою курсу «Загальне мовознавство» є вивчення закономірностей розвитку і функціонування мови в її багатоаспектних зв’язках з людиною, суспільством, історією, культурою з урахуванням методів дослідження та опису мови, а також здобутків лінгвістики за багато віків її розвитку. Основним завданням вивчення дисципліни «Загальне мовознавство» є : - теоретичні: розширити загальнолінгвістичну підготовку словесника, а також поглиблено вивчити проблеми, які не могли бути висвітлені в попередніх курсах, ознайомити студентів з філософськими основами сучасного, здобутками вітчизняного, європейського і світового мовознавства; формувати сучасні погляди на проблеми мовознавства, спираючись на історію розвитку вітчизняного, європейського і світового мовознавства; озброїти майбутнього філолога методами наукового дослідження мови; - практичні: розвивати уміння й навички аналізувати й застосовувати основні положення лінгвістичних теорій у практичній діяльності.
- ДокументКомунікативна лінгвістика : силабус навчальної дисципліни на 2023-2024 навчальний рік(БДПУ, 2023) Ліпич, Вікторія МиколаївнаМета та завдання курсу: Формування у студентів здатностей користуватися поглибленими знаннями та положеннями комунікативної лінгвістики у процесі іншомовної мовленнєвої діяльності, міжкультурної комунікації, перекладацької діяльності та повсякденного спілкування; усвідомлювати та практично застосувати правила побудови різних видів текстів, забезпечити породження цілісного тексту з використанням різних засобів смислового та формального зв’язків з огляду на прагматику мови та мовлення; розуміти сутність впливу тексту оригіналу на його споживачів, вибору засобів, необхідних для реалізації комунікативно-прагматичної мети висловлювання; використовувати знання про різні типи стратегій, як одного зі способів одержання, збереження і використання інформації, необхідної для розв'язання комунікативних професійно орієнтованих завдань. Згідно з вимогами освітньо-професійної програми студенти після засвоєння навчальної дисципліни "Комунікативна лінгвістика" мають продемонструвати знання основних понять комунікативної лінгвістики та усвідомлення її місця у парадигмі лінгвістичних дисциплін; базових та поглиблених положень, що включають закони комунікації; специфіку комунікації залежно від різних умов (соціальних, культурних, тощо); принципів структуризації мови (мовного коду) у процесах спілкування; закономірностей взаємодії мовних і позамовних засобів комунікації; причинно-наслідкових зв’язків організації мовного коду та позамовних явищ; етапів і закономірностей породження і сприйняття мовлення в різних комунікативних умовах; причин комунікативних невдач; методів дослідження мови і засобів інших семіотичних систем у процесах комунікації; особливостей соціокультурних, психолінгвістичних, лінгвопрагматичних аспектів міжкультурного спілкування; закономірностей лінгвопрагматичної організації висловлювання.
- ДокументКультура української мови : силабус навчальної дисципліни для здобувачів спеціальності 012 Дошкільна освіта, 016.01 Спеціальна освіта (логопедія), 231 Соціальна робота на 2023-2024 навчальний рік(Бердянський державний педагогічний університет, 2023) Сопіна, Олена АнатоліївнаКурс культури української мови призначений для здобувачів вищої освіти першого року навчання. Як частина навчальної освітньої програми цей курс спрямований на формування та розвиток у майбутнього фахівця як в учасника професійного спілкування комплексної комунікативної компетенції, а саме: сукупність знань, умінь, здібностей, ініціатив особистості, необхідних для встановлення міжособистісного контакту в соціально-культурній та професійній сферах і ситуаціях людської діяльності. Метою викладання навчальної дисципліни «Культура української мови» – дати знання здобувачам вищої освіти про норми літературної мови, види спілкування, його принципи і правила, етичні норми спілкування, основи мистецтва мови, а також труднощі застосування мовних норм і проблеми сучасного стану мовної культури суспільства; виробити у здобувачів вищої освіти навички з культури української мови, удосконалити й систематизувати мовну освіту майбутніх учителів, підвищити рівень їх лінгвістичної компетенції, сприяти формуванню висококультурного національно-мовного рівня фахівця. Основними завданнями вивчення дисципліни «Культура української мови» є закріплення і вдосконалення навичок володіння нормами української літературної мови; формування комунікативної компетентності фахівця; розвиток мовленнєвої майстерності; підвищення культури розмовної мови.
- ДокументКультура української мови : силабус навчальної дисципліни для здобувачів спеціальності 013 Початкова освіта, 014 Середня освіта (музичне мистецтво та англійська мова), 014 Середня освіта (хореографія). Фітнес, 024 Хореографія, 053 Психологія на 2023-2024 навчальний рік(Бердянський державний педагогічний університет, 2023) Сопіна, Ольга АнатоліївнаКурс культури української мови призначений для здобувачів вищої освітипершого року навчання. Як частина навчальної освітньої програми цей курс спрямований на формування тарозвиток у майбутнього фахівця як в учасника професійного спілкування комплексної комунікативної компетенції, а саме: сукупність знань, умінь, здібностей, ініціатив особистості, необхідних для встановлення міжособистісного контакту в соціально-культурній та професійній сферах і ситуаціях людської діяльності. Метою викладання навчальної дисципліни «Культура української мови» – дати знання здобувачам вищої освіти про норми літературної мови, види спілкування, його принципи і правила, етичні норми спілкування, основи мистецтва мови, а також труднощі застосування мовних норм і проблеми сучасного стану мовної культури суспільства; виробити у здобувачів вищої освіти навички з культури української мови, удосконалити й систематизувати мовну освіту майбутніх учителів, підвищити рівень їх лінгвістичної компетенції, сприяти формуванню висококультурного національно-мовного рівня фахівця. Основними завданнями вивчення дисципліни «Культура української мови» є закріплення і вдосконалення навичок володіння нормами української літературної мови; формування комунікативної компетентності фахівця; розвиток мовленнєвої майстерності; підвищення культури розмовної мови.
- ДокументКультура української мови : силабус навчальної дисципліни для здобувачів спеціальності 014.04 Середня освіта (математика), 014.08 Середня освіта (фізика), 014.09 Середня освіта (інформатика), 014.10 Середня освіта (трудове навчання та технології), 015.33 Професійна освіта (енергетика, електротехніка та електромеханіка), 015.39 Професійна освіта (цифрові технології) на 2023-2024 навчальний рік(Бердянський державний педагогічний університет, 2023) Сопіна, Ольга АнатоліївнаКурс культури української мови призначений для здобувачів вищої освітипершого року навчання. Як частина навчальної освітньої програми цей курс спрямований на формування та розвиток у майбутнього фахівця як в учасника професійного спілкування комплексної комунікативної компетенції, а саме: сукупність знань, умінь, здібностей, ініціатив особистості, необхідних для встановлення міжособистісного контакту в соціально-культурній та професійній сферах і ситуаціях людської діяльності. Метою викладання навчальної дисципліни «Культура української мови» – дати знання здобувачам вищої освіти про норми літературної мови, види спілкування, його принципи і правила, етичні норми спілкування, основи мистецтва мови, а також труднощі застосування мовних норм і проблеми сучасного стану мовної культури суспільства; виробити у здобувачів вищої освіти навички з культури української мови, удосконалити й систематизувати мовну освіту майбутніх учителів, підвищити рівень їх лінгвістичної компетенції, сприяти формуванню висококультурного національно-мовного рівня фахівця. Основними завданнями вивчення дисципліни «Культура української мови» є закріплення і вдосконалення навичок володіння нормами української літературної мови; формування комунікативної компетентності фахівця; розвиток мовленнєвої майстерності; підвищення культури розмовної мови.
- ДокументЛінгвістика тексту : силабус навчальної дисципліни на 2023-2024 навчальний рік(БДПУ, 2023) Павлик, Неля ВіленівнаМета та предмет курсу: Сучасне гуманітарне мислення характеризується посиленою увагою до ролі мови у формуванні культурно-семіотичного компонента суспільної свідомості у процесі комунікативної взаємодії і – відповідно – розширенням сфери лінгвістичних досліджень, що сьогодні змістилися зі структурного опису мови на аналіз того культурно-історичного контексту, в якому мова функціонує. У наш час, на жаль, вивчення мови у вузі і школі все ще характеризується системно-структурною орієнтацією і завершується, як правило, розділом синтаксису. Сучасна наукова парадигма пред’являє нові вимоги до викладання мови. Введення курсу “Лінгвістика тексту” відповідає вказаним вимогам і є надзвичайно необхідним для філологічної освіти. Ця дисципліна реалізує принцип узагальнення й поєднання раніше набутих знань, умінь і навичок лінгвістичного та літературознавчого циклів, а також філософії, логіки, культурології, психології тощо. Предметом вивчення навчальної дисципліни є текст; аналіз тексту, покликаний віднаходити та описувати систему його категорій, визначати своєрідні мовні складники змісту та форми, висвітлювати різновиди зв’язків між окремими частинами та усталеними правилами вираження й експлікації цих зв’язків тощо. Метою викладання навчальної дисципліни “Лінгвістика тексту” є дослідження загальних закономірностей породження, структурного формування та функціонування тексту (дискурсу) в сучасному комунікативному середовищі. Основні завдання вивчення дисципліни “Лінгвістика тексту”: ‒ визначити теоретичні та методологічні основи дослідження тексту й дискурсу із врахуванням сучасних здобутків світової лінгвістики та суміжних з нею наук; ‒ з’ясувати природу та архітектоніку тексту, виділити основні композиційні, жанрово-стилістичні, семантико-прагматичні та формально-структурні текстово-дискурсивні категорії; ‒ розкрити механізми породження та функціонування різних типів текстів; ‒ оволодіти всіма методами аналізу різних типів тексту.