Випуск 10 (2016)
Постійне посилання зібрання
Переглянути
Перегляд Випуск 10 (2016) за Дата публікації
Зараз показуємо 1 - 20 з 36
Результатів на сторінці
Налаштування сортування
- ДокументСпецифіка досліджень екстракомічних псевдоморфних персонажів українського та російського фантастичного дискурсу кінця ХVІІІ – І пол. ХІХ ст. в контексті європейської традиції(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Ніколова, ОлександраСтаття присвячена розгляду питання про специфіку досліджень екстракомічних псевдоморфних персонажів українського та російського фантастичного дискурсу к. ХVІІІ – І п. ХІХ ст. в контексті європейської традиції. Визначено основну диференційну ознаку таких персонажів та принципи їх системної класифікації. З позицій визнання необхідності урахування природи типологічних подібностей та генетичних зв’язків виділено основні фактори, на які доцільно звертати особливу увагу під час висвітлення відповідного феномену у межах вказаного об’єкту. В першому випадку акцентуються особливості міфомислення, уявлення про жахливе, в другому – рецепція надбань європейських преромантизму та романтизму.
- ДокументТеатърът, улицата, гробищният парк. Парижки сюжети в българската проза от 30-те години на ХХ век(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Стоянова, НадеждаВ статията се представят някои от посоките на осмисляне на Париж в българската литература от периода между двете световни войни. Градското пространство е разгледано като хетеротопия (Фуко), което има потенциала да активизира саморефлексията на Аза. Разгледани са три произведения на трима не твърде популярни български автори – цикълът “Париж” на Константин Константинов, книгата “Последният Париж” на Кирил Кръстев и книгата “Безмълвният Париж” на много слабо известния автор Петър Осоговец.
- ДокументРепрезентація образу дощу в поезії Анатолія Перерви(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Писаревська, К. В.Стаття присвячена аналізу стихії води в поезії відомого харківського поета Анатолія Перерви. У роботі детально розглянуто один з найбільш частотних компонентів стихії води – образ дощу, визначені ідейно-естетичні смисли, які виражає “дощ”, показана роль цього образу у вираженні основної ідейно-естетичої проблеми того чи іншого твору. В проаналізованому матеріалі образ дощу служить для віддзеркалення емоційної сфери взаємин між чоловіком та жінкою і для демонстрації концептуальних положень автора. “Дощ” дозволяє А. Перерві реалізувати принцип амбівалентності в поетичному тексті.
- ДокументАктуальність соціолінгвістичних змін у мові(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Собецька, НаталіяУ статті на матeрiалі українcької мови описується ряд новiтніх гeндерних iдеологій, оcобливоcтeй аcоцiативної повeдінки, наголошується на потребі вcебiчного наукового оcмислення cоцiостатeвої проблeматики, що впливає на стан культури мовлення та розвиток суспільства загалом.
- ДокументДвобій із “клясиком”: традиційні моделі дантіани у памфлеті Ґео Шкурупія “Божественна комедія”(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Боговін, Ольга ВолодимирівнаУ статті подано розлогий огляд критичних праць, присвячених українському футуризму й творчості його яскравого представника Ґео Шкурупія. Зазначено зацікавленість сучасних дослідників літератури переважно прозовим спадком автора (романи “Двері в день”, “Жанна-батальйонерка”, “Міс Адрієна”). Проаналізовано специфіку використання традиційних моделей дантіани у поетичному памфлеті “Божественна комедія”.
- ДокументВарианты формального респонсива в английском языке(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Суима, ИринаСтатья посвящена рассмотрению лексических и грамматических вариантов формальных респонсивных предложений, в которых представлен лишь самый общий – утвердительный или отрицательный ответ на поставленный вопрос. Рассмотрены структурные, семантические особенности изучаемых синтаксических единиц, а также специфика их функционирования в речи. Проанализированы основные модели построения утвердительного и отрицательного краткого ответа. Указано, что формальные респонсивные предложения являются не менее разнообразными, чем другие типы респонсивов.
- ДокументОсобливості використання вказівних займенників у якості субституту теми сегментованого висловлення у французькій мові(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Мєдвєдєва, НаталіяУ даній статті основну увагу зосереджено на семантико-прагматичному аналізі вказівних займенників ça, cela, ce в якості субституту теми сегментованого висловлення з метою визначення передумов вибору даного типу займенників з-поміж інших типів субституту, зокрема особових ненаголошених займенників. У роботі розглянуто референційне відношення, що встановлюється між темою і зазначеним типом субституту, особливості вживання кожного з вказівних займенників і відтінки значень, які виникають у сегментованому висловленні в разі використання даного типу субституту.
- ДокументАвтобиографическая доминанта образа автора в повести Е. Гришковца “Реки”(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Белова, Ю. С.В статье рассматривается автобиографический аспект повести Евгения Гришковца “Реки”, как один из характерных признаков прозаических произведении автора. Гришковец сегодня все еще малоизучен в научных литературных кругах, вместе с тем, его произведения пронизаны не только виртуозным жонглированиям слов и символов, но и “привлекательной небрежностью” стиля, и тем, как автор описывает и обдумывает, прежде всего, “неизвестное, непонятное, шаткое”. Именно поэтому специфика писательской ипостаси Гришковца привлекает современных исследователей.
- ДокументРефреймінг комунікативної поведінки концепту “дурень” в англомовній картині світу(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Тарасова, СвітланаУ статті розглядається комунікативна поведінка концепту “дурень” в сучасному англомовному дискурсі. Надано детальний аналіз функціональних особливостей двох типів дурнів – справжнього та удаваного. Проаналізовано три моделі ментального уявлення образу “дурня”. Головною семантичною ознакою цих моделей, які об’єднують більшість принципових підходів в інтерпретації концепту “дурень”, його ментального образу визначено порушення загальноприйнятої норми, тобто використання рефреймінгу. В актуалізації концепту “дурень” в англомовній картині світу виділено три види рефреймінгу, в основі яких лежать ментальні опозиції.
- ДокументПросодія мовленнєвого акту емоційно-забарвленої згоди в діалогічному бізнес-дискурсі(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Юмрукуз, АнастасіяСтаття присвячена дослідженню просодії, а саме мелодики мовленнєвого акту емоційно-забарвленої згоди в англомовному (американський варіант) діалогічному бізнес-дискурсі. Виділяються мовленнєві акти емоційно позитивно- та негативно-забарвленої згоди. За результатами інструментально-фонетичного дослідження виявлено частотні характеристики, що диференціюють позитивно- та негативно-забарвлену згоду, а саме: частотний рівень, частотний середньоскладовий інтервал, діапазон ЧОТ, показники частотних максимумів та мінімумів, напрямок руху основного тону у фразі та сегментах, характер взаємного розташування наголошених і ненаголошених складів тощо.
- ДокументПарадигма реальне-фантастичне у поетиці сприйняття читача-дитини: Роальд Дал “Чарлі та великий скляний ліфт”(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Панько, ОксанаУ статті проаналізовано роль фантастичного у формуванні рецептивної поетики читача-дитини. До уваги взято ключові мотиви, які впливають на усвідомлення читачем тексту. На прикладі повісті Роальда Дала “Чарлі та Великий Скляний Ліфт”, через залучення фантастичного, продемонстровано специфіку сприйняття читача-дитини, інтерпретовано уміння малого реципієнта сприймати “інший” “невидимий” світ. Акцент також зроблено на умінні автора спрогнозувати та врахувати читацьку оцінку при зображенні подій у повісті.
- ДокументПоезія і релігія: інтермедіальність творчості Віри Вовк(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Смольницька, ОльгаУ статті досліджується інтермедіальність на прикладі сучасної української поезії. До уваги береться різноаспектна творчість української письменниці в Бразилії – Віри Вовк. Проаналізовано досвід середньовічних черниць-містиків, чия творчість знана авторці. Здійснено класифікацію іпостасей ліричного героя. Простежується візуальність і взаємозв’язок поезії В. Вовк і релігії, передовсім народного католицизму. Здійснено компаративний аналіз лірики поетеси з образністю і сюжетністю бразильських міфів, німецьким романтизмом, а також романом М. Булгакова “Майстер і Маргарита”.
- ДокументОсобливості лінгвалізації концепту(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Гошовська, ОксанаУ статті описано природу лінгвалізації концептуальної одиниці на прикладі концепту “віра”, висвітлена проблема невипадковості іменування в культурі і особливості вибору вербалізаторів, які співвідносяться з набором диференційних когнітивних ознак абстрактного феномену “віра”. Також описано механізм комунікації як один з чинників адекватного омовлення і сприйняття концепту, узагальнено передумови успішної та провальної комунікації. Проведено аналіз слова як найбільш частого виразника концепту. Сформульовано визначення концепту.
- ДокументАналіз освітньо-кваліфікаційних характеристик у студентів гуманітарних спеціальностей з метою виховання духовно-моральних цінностей засобами літературного мистецтва(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Гуров, СергійУ статі розглядається аналіз освітньо-кваліфікаційних характеристики студентів гуманітарних спеціальностей з метою виховання духовно-моральних цінностей засобами літературного мистецтва. Основним завданням є дослідження можливості виховання духовно-моральних цінностей у студентів гуманітарних спеціальностей засобами літературного мистецтва. В статті визначено освітньо-кваліфікаційних характеристики галузі “гуманітарні науки” яка включає в себе наступні спеціальності у сучасному класифікаторі: (031) Релігієзнавство, (032) Історія та археологія, (033) Філософія, (034) Культурологія, (035) Філологія.
- ДокументОсобливості перекладу німецьких термінів у галузі робототехніки(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Слюсаренко, ОксанаУ статті розглядаються особливості засвоєння та перекладу німецької термінології з вживанням в галузі робототехніки. Науково-технічна термінологія являє собою широкий шар лексики, що інтенсивно розвивається та активно взаємодіє з іншими шарами лексики. Тому вивчення закономірностей утворення термінологічної лексики, її структури та семантики, стало одним з найважливіших завдань сучасної лінгвістики. З’ясовано, що аналіз допомагає знайти актуальні тенденції термінотворення, а саме запозичення, абревіатури, термінологізація та детермінологізація. Обґрунтовано, що складність перекладу науково-технічних текстів полягає у розкритті та передачі іншомовних реалій.
- ДокументФразеосемантична група як структурна одиниця фразеосемантичного поля(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Купіна, ІринаКомплексний структурно-семантичний аналіз фразеологічних одиниць є актуальною проблемою сучасного мовознавства. У статті презентовані деякі результати дослідження структурного й смислового потенціалу фразеосемантичної групи, що є найбільш яскравим вираженням системності мови, оскільки їй притаманна синонімія, антонімія, багатозначність, синтагматичні зв’язки. Предметом дослідження стали структурно-семантичні параметри зазначених одиниць. З’ясовано, що семантичні групи лексики та фразеології співіснують, унаслідок чого стає можливою побудова фразеосемантичних груп як структурних одиниць фразеосемантичного поля.
- ДокументПроблема влади в романах Івана Білика “Дикі білі коні” та “Не дратуйте грифонів”(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Хорольська, Тетяна ВолодимирівнаУ статті детально проаналізовано образи правителів, проблему влади в історичних романах “Дикі білі коні” та “Не дратуйте грифонів” українського письменника Івана Білика. Змальовані автором характери яскраві та глибокі. З’ясовано символічність назв зазначених творів.
- ДокументМагічно-реалістична та химерна проза(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Коноваленко, ТетянаСтаття присвячена питанням функціонування магічно-реалістичної й химерної прози в англомовній та українській літературі відповідно. Порівнюються суть і специфіка цих літературних напрямів. Визначено зміст понять “магічний реалізм” і “химерна проза”, порівняно їхні суттєві характеристики, з’ясовано своєрідність їхнього впливу на читача. Підкреслюється відсутність взаємного впливу цих напрямів, оскільки простежено їхню історію виникнення. На основі аналізу прикладів із сучасної літератури вказується на багато спільних рис між магічно-реалістичною і химерною прозою.
- ДокументОсобливості хронотопу в натюрморті: інтермедіальний аспект(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Харлан, Ольга ДмитрівнаУ статті з’ясовуються особливості хронотопу натюрморту в інтермедіальному аспекті: звертається увага на особливості натюрморту в живописі та літературному тексті. Жанр натюрморту, трансформуючись із традиційного живописного, образного у словесний, набуває кількох значень: як власне екфраза (опис художнього полотна натюрморту); гіпотипоза (словесний натюрморт); використання на рівні номеносфери (обігрування терміну “мертва природа”).
- ДокументВремя и пространство как когнитивные метафоры в художественном мире В. Пелевина(Бердянський державний педагогічний університет, 2016) Титаренко, ЕленаВ статті аналізуються час і простір як когнітивні метафори в художньому світі В. Пєлєвіна. Хронотоп у творчих інтенціях письменника інтерпретується як категорія мислення. Особлива увага приділяється мові як ілюзорній знаковій системі, що програмує сприйняття та обмежує потенції розуміння. Досліджуються різні варіації, трансформації та функції метафоричних хронотопів, тяжіння їх до інтеграції в трансцендентні надметафори.