2014
Постійне посилання на фонд
Переглянути
Перегляд 2014 за Назва
Зараз показуємо 1 - 20 з 47
Результатів на сторінці
Налаштування сортування
- Документ100 відтінків чорного: нуар як жанр і стиль у сучасній масовій літературі(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Філоненко, Софія ОлегівнаСтаття присвячена феномену нуару в кінематографі й масовій літературі. Аналізуються витоки терміна, специфіка нуару як жанру і стилю, його жанрові конвенції, дебати стосовно інтерпретації нуару. Увага приділяється функціонуванню терміна нуар у сучасній українській критиці.
- ДокументEx providentia majōrum: жанровий різновид сімейного роману-хроніки в англійській та українській літературі І половини ХІХ ст.(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Чик, ДенисУ статті обґрунтовується думка, що М. Еджворт і Г. Квітка-Основ’яненко стали фундаторами жанрового різновиду сімейного роману-хроніки в англійській та українській літературах. У романах “Castle Rackrent” і “Пан Халявский” показано історичні зміни та трансформації, які відбувалися з дворянськими родинами Ірландії та України у XVIII ст. За жанром – це сімейні хроніки, які охоплюють історію трьох поколінь, і не є історичними романами. Міфо-ритуальною основою романів є культ предків, який у текстах десакралізовано.
- ДокументАнатомія імперій: історичний дискурс українського та німецькомовного роману виховання ІІ половини ХІХ ст.(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Чик, ОльгаУ статті розглянуто специфіку історизму романів виховання “Люборацькі” А. Свидницького, “Der grüne Heinrich” Ґ. Келлера, “Die Akten des Vogelsangs” В. Раабе, “Effi Briest” Т. Фонтане. А. Свидницький та І. Нечуй-Левицький зображують негативні впливи дискримінаційної політики Російської імперії. Формування героїв Ґ. Келлера та Т. Фонтане також пов’язане з розбудовою Швейцарської конфедерації та Германської імперії О. фон Бісмарка. Історичний процес перетворення Німеччини у промислову країну наприкінці ХІХ ст. відтворено у романі В. Раабе.
- ДокументВнутрішній синкретизм складнопідрядних речень(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Христіанінова, РаїсаСтаттю присвячено проблемі внутрішньої перехідності у системі складнопідрядних речень. Виявлено, що перехідність складнопідрядних речень постає або тільки у формально-граматичному чи семантико-синтаксичному, або одночасно у формально-граматичному та семантико-синтаксичному аспектах. Установлено, що найпоширенішою є перехідність складнопідрядних речень, яка постає одночасно у формально-граматичному та семантикосинтаксичному аспектах. Простежено умови, що сприяють появі перехідних конструкцій.
- ДокументВплив “Żywot s. Alexego…” о. Петра Скарги на агіографічний вірш “Житіє Алексія Человѣка Божія” свт. Іоана Максимовича(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Журавльова, Світлана СергіївнаУ статті порушується питання впливу агіографічного твору “Житія святих…” польського єзуїта о. Петра Скарги на книгу “Алфавит собранный, риθмами сложенный…” свт. Іоана Максимовича, представника Чернігівського літературно-філософського кола другої половини ХVІІ – початку ХVІІІ ст. Порівняльний аналіз здійснено на прикладі “Житіє св. Олексія” польського агіографа і вірша “Житіє Алексія человѣка Божія” українського поета. Проведене дослідження дозволяє зробити висновок, що у вірші свт. Іоана Максимовича простежуються парафрази польського тексту, а також деякі перегуки на формальному рівні, зокрема у визначенні часових координат.
- ДокументДвовір’я як філософсько-світоглядна домінанта в поетичному дискурсі Волта Вітмена та Богдана-Ігоря Антонича(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Дуброва, Оксана ВолодимирівнаУ статті розглянуто трансформацію язичницьких та християнських канонів в поетичному дискурсі В. Вітмена та Б.-І. Антонича; проаналізовано своєрідний художній симбіоз язичницьких і християнських вірувань у ліриці американського і українського поетів, який обумовив рецепцію і синтез народних уявлень та співіснування християнських елементів, що яскраво виявилися у релігійно-світоглядному шарі літературного міфу обох поетів.
- ДокументЕмоційно-оцінна й образно-експресивна концептуалізація дійсності як лінгвістична база крос-культурного навчання української мови учнів-білінгвів(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Загороднова, Вікторія ФедорівнаЗосереджено увагу на необхідності оновлення змісту навчання учнів національних спільнот української мови як державної, що полягає в наповненні соціокультурного компоненту елементами міжкультурного підходу до навчання, посиленні уваги на належній репрезентації емоційно-оцінних й образно-експресивних засобів на уроках української мови в школах з поліетнічним контингентом учнів, які найточніше відображають національно-культурну специфіку. Порушується коло проблем, пов’язаних з окресленням змісту крос-культурного навчання з метою презентації, аналізу зазначеного матеріалу на уроках української мови.
- ДокументЕпічний характер п’єс Юрія Яновського(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Школа, Валентина МиколаївнаУ драматичних творах 30-х років ХХ століття Юрій Яновський використовує фольклорні матриці. Фольклоризм письменника проявився у апеляції до легендарних сюжетів і образів. У цих творах присутні елементи схеми ініціаційного циклу.
- ДокументЗакономірності функціонування пояснювально-ототожнювальних конструкцій директивного типу у мовленні(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Глазова, Світлана МиколаївнаДослідження пояснювально-ототожнювальних висловлювань в прагматичному аспекті, тобто в аспекті їх створення та функціонування як мовленнєвих дій, засвідчує, що вони є важливими засобами проведення процесу комунікації на шляху взаєморозуміння автора і адресата. Пояснювальноототожнювальні висловлювання можуть використовуватися практично у всіх типах мовних дій. Найбільше місце належить їм у групі директивів, що обумовлено своєрідністю семантичної організації висловлювання.
- ДокументКартина А. Бекліна “Острів мертвих” очима поетів(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Просалова, ВіраУ статті здійснено зіставлення поетичнихі інтерпретацій картини швейцарського художника Арнольда Бекліна “Острів мертвих”, виявлено, що ні Б. Лепкий, ні П. Карманський не намагалися словесно реставрувати полотно. Їх у картині художника приваблював насамперед образ оповитого млою острова, що знайшов у їхніх віршах різне тлумачення. Поети-інтерпретатори намагалися насамперед виявити в картині приховані смисли.
- ДокументКомунікація “автор / читач” у змістоформальній структурі тексту (параметри літератури другої половини ХІХ ст.)(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Єременко, ОленаВ даній статті розглянуто ознаки тексту зі вказівкою на те, що його зорієнтовано не на означування, а насамперед на смислотворення. Доведено, що текст генерує смисли й у своєму безпосередньо прочитуваному поверхневому шарі, де вони виливаються потоком зв’язків та дефініцій, і в шарі підтексту, що читається навіть з деякими зусиллями.
- ДокументКонцепт “природа” в структурі художнього світу ліричної прози(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Табакова, Ганна ІванівнаСтаття присвячена розгляду особливостей концептосфери метажанру ліричної прози. Увага акцентується на лексичній реалізації концепту “природа” та його ролі в художньому світі ліричної прози. Зазначено, що концепт “природа” має декілька лексичних експлікантів, серед яких найпоширенішими є “сонце”, “гори”, “хмари” та пов’язані з ними. На матеріалі ліричної прози, представленої творами “Гіперіон або Відлюдник у Греції” Ф. Гельдерліна, “Подорож на Гарц” Г. Гейне, “Вертеп” А. Любченка, “Таємниця” Ю. Андруховича, “Поза межами болю” О. Турянського, а також “Intermezzo” М. Коцюбинського, досліджено специфіку функціонування концепту “природа”, а також доведено його вплив на формування ліричного сюжету метажанру.
- ДокументКонцептосфера Марины Цветаевой: лингвистический аспект(Бердянский государственный педагогический университет, 2014) Губанов, С. А.В статье дается обзор когнитивного корпуса исследований по цветаеведению в лингвистическом аспекте; рассматривается когнитивное наполнение одного из природных концептов текстов Цветаевой – концепта “деревья”, указываются интерпретационные механизмы метонимического адъектива.
- ДокументЛітература плюс кулінарія: формування нового жанру масового письменства(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Філоненко, Софія ОлегівнаУ статті розглядається формування специфічного жанру масового письменства – кулінарної прози – в українській літературі початку ХХІ століття. Витоки цього жанру пов’язуються із книгою Марії Матіос “Фуршет”. Аналізується книга кулінарної есеїстики “Кухня егоїста” сучасної письменниці Світлани Пиркало. Розглядається історія створення книги, гедоністична філософія, що лежить у її основі, ґендерний дискурс.
- ДокументМодерністська новела (до проблеми типології)(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Колінько, Олена ПетрівнаУ статті аналізується модерністська новела в українській і російській літературах рубежу XIX–XX ст. Визначаються чинники, які спричинили типологічні збіги цього жанрового різновиду в обох літературах, наводяться конкретні приклади найвищого вияву спільних рис модерністської поетики в новелістичній творчості українських та російських митців порубіжжя.
- ДокументМотив гріха і покари як провідний у творчості Данила Братковського(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Трюхан, О. І.Стаття присвячена висвітленню особливостей втілення мотиву гріха й покари у бароковій творчості Данила Братковського. Трактування письменником біблійного гріхопадіння людини досліджено в історичному й мистецькому контексті доби, у порівнянні з поглядами Семена Климовського й Лазаря Барановича. Мотив гріха й покари у книзі “Світ, по частинах розглянутий” був проаналізований з використанням теорій І. Силантьєва й А. Тимченко.
- ДокументОбраз моря в поезії Нью-Йоркської групи(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Лущій, СвітланаУ статті аналізується образ моря в поезії Нью-Йоркської групи.
- ДокументОбраз Тараса Шевченка в авторському міфотворенні біографічного сюжету(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Бондарева, ОленаУ статті на прикладі п’єси І. Драча розглянуто нетрадиційну для української літератури жанрову форму белетризованої драми, яка враховує структурні особливості всіх трьох родів літератури. У подібній художній цілісності нового ґатунку на досить специфічному рівні відбувається розмивання жанрових та родо-видових кордонів. Подібні факти жанрового критицизму властиві й іншим європейським літературам.
- ДокументОдносоставные инфинитивные предложения как способ представления концептуального пространства художественного текста(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Сеничева, ОльгаВ статье рассматриваются проблемы отражения концептуальной картины мира писателя в художественном тексте. Исследование выполнено на материале романа Ф. М. Достоевского “Бесы”. Проведен анализ способов авторской концептуализации на уровне выделения ключевых знаков – безлично-инфинитивных конструкций (с предикатами долженствования и состояния, с возвратными и невозвратными глаголами и без модальных слов).
- ДокументОномастичний простір творів Григорія Лютого(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Ходикіна, І. І.У статті узагальнено подано характеристику ономастичного простору поетичних творів одного із представників запорізької школи письменників – Григорія Лютого. Авторкою виділено найбільш численні групи онімів у збірці “Вибране” та особливості творення поетом називних знаків художнього словесного полотна. Увагу звернено на широку палітру вживання митцем фольклоронімів та конфесіонімів у поетичному мовленні.
- «
- 1 (current)
- 2
- 3
- »