Випуск 1 (2014)
Постійне посилання зібрання
Переглянути
Перегляд Випуск 1 (2014) за Назва
Зараз показуємо 1 - 20 з 29
Результатів на сторінці
Налаштування сортування
- ДокументEx providentia majōrum: жанровий різновид сімейного роману-хроніки в англійській та українській літературі І половини ХІХ ст.(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Чик, ДенисУ статті обґрунтовується думка, що М. Еджворт і Г. Квітка-Основ’яненко стали фундаторами жанрового різновиду сімейного роману-хроніки в англійській та українській літературах. У романах “Castle Rackrent” і “Пан Халявский” показано історичні зміни та трансформації, які відбувалися з дворянськими родинами Ірландії та України у XVIII ст. За жанром – це сімейні хроніки, які охоплюють історію трьох поколінь, і не є історичними романами. Міфо-ритуальною основою романів є культ предків, який у текстах десакралізовано.
- ДокументАнатомія імперій: історичний дискурс українського та німецькомовного роману виховання ІІ половини ХІХ ст.(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Чик, ОльгаУ статті розглянуто специфіку історизму романів виховання “Люборацькі” А. Свидницького, “Der grüne Heinrich” Ґ. Келлера, “Die Akten des Vogelsangs” В. Раабе, “Effi Briest” Т. Фонтане. А. Свидницький та І. Нечуй-Левицький зображують негативні впливи дискримінаційної політики Російської імперії. Формування героїв Ґ. Келлера та Т. Фонтане також пов’язане з розбудовою Швейцарської конфедерації та Германської імперії О. фон Бісмарка. Історичний процес перетворення Німеччини у промислову країну наприкінці ХІХ ст. відтворено у романі В. Раабе.
- ДокументВнутрішній синкретизм складнопідрядних речень(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Христіанінова, РаїсаСтаттю присвячено проблемі внутрішньої перехідності у системі складнопідрядних речень. Виявлено, що перехідність складнопідрядних речень постає або тільки у формально-граматичному чи семантико-синтаксичному, або одночасно у формально-граматичному та семантико-синтаксичному аспектах. Установлено, що найпоширенішою є перехідність складнопідрядних речень, яка постає одночасно у формально-граматичному та семантикосинтаксичному аспектах. Простежено умови, що сприяють появі перехідних конструкцій.
- ДокументВплив “Żywot s. Alexego…” о. Петра Скарги на агіографічний вірш “Житіє Алексія Человѣка Божія” свт. Іоана Максимовича(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Журавльова, Світлана СергіївнаУ статті порушується питання впливу агіографічного твору “Житія святих…” польського єзуїта о. Петра Скарги на книгу “Алфавит собранный, риθмами сложенный…” свт. Іоана Максимовича, представника Чернігівського літературно-філософського кола другої половини ХVІІ – початку ХVІІІ ст. Порівняльний аналіз здійснено на прикладі “Житіє св. Олексія” польського агіографа і вірша “Житіє Алексія человѣка Божія” українського поета. Проведене дослідження дозволяє зробити висновок, що у вірші свт. Іоана Максимовича простежуються парафрази польського тексту, а також деякі перегуки на формальному рівні, зокрема у визначенні часових координат.
- ДокументЕмоційно-оцінна й образно-експресивна концептуалізація дійсності як лінгвістична база крос-культурного навчання української мови учнів-білінгвів(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Загороднова, Вікторія ФедорівнаЗосереджено увагу на необхідності оновлення змісту навчання учнів національних спільнот української мови як державної, що полягає в наповненні соціокультурного компоненту елементами міжкультурного підходу до навчання, посиленні уваги на належній репрезентації емоційно-оцінних й образно-експресивних засобів на уроках української мови в школах з поліетнічним контингентом учнів, які найточніше відображають національно-культурну специфіку. Порушується коло проблем, пов’язаних з окресленням змісту крос-культурного навчання з метою презентації, аналізу зазначеного матеріалу на уроках української мови.
- ДокументКартина А. Бекліна “Острів мертвих” очима поетів(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Просалова, ВіраУ статті здійснено зіставлення поетичнихі інтерпретацій картини швейцарського художника Арнольда Бекліна “Острів мертвих”, виявлено, що ні Б. Лепкий, ні П. Карманський не намагалися словесно реставрувати полотно. Їх у картині художника приваблював насамперед образ оповитого млою острова, що знайшов у їхніх віршах різне тлумачення. Поети-інтерпретатори намагалися насамперед виявити в картині приховані смисли.
- ДокументКомунікація “автор / читач” у змістоформальній структурі тексту (параметри літератури другої половини ХІХ ст.)(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Єременко, ОленаВ даній статті розглянуто ознаки тексту зі вказівкою на те, що його зорієнтовано не на означування, а насамперед на смислотворення. Доведено, що текст генерує смисли й у своєму безпосередньо прочитуваному поверхневому шарі, де вони виливаються потоком зв’язків та дефініцій, і в шарі підтексту, що читається навіть з деякими зусиллями.
- ДокументЛітература плюс кулінарія: формування нового жанру масового письменства(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Філоненко, Софія ОлегівнаУ статті розглядається формування специфічного жанру масового письменства – кулінарної прози – в українській літературі початку ХХІ століття. Витоки цього жанру пов’язуються із книгою Марії Матіос “Фуршет”. Аналізується книга кулінарної есеїстики “Кухня егоїста” сучасної письменниці Світлани Пиркало. Розглядається історія створення книги, гедоністична філософія, що лежить у її основі, ґендерний дискурс.
- ДокументМодерністська новела (до проблеми типології)(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Колінько, Олена ПетрівнаУ статті аналізується модерністська новела в українській і російській літературах рубежу XIX–XX ст. Визначаються чинники, які спричинили типологічні збіги цього жанрового різновиду в обох літературах, наводяться конкретні приклади найвищого вияву спільних рис модерністської поетики в новелістичній творчості українських та російських митців порубіжжя.
- ДокументОбраз моря в поезії Нью-Йоркської групи(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Лущій, СвітланаУ статті аналізується образ моря в поезії Нью-Йоркської групи.
- ДокументОбраз Тараса Шевченка в авторському міфотворенні біографічного сюжету(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Бондарева, ОленаУ статті на прикладі п’єси І. Драча розглянуто нетрадиційну для української літератури жанрову форму белетризованої драми, яка враховує структурні особливості всіх трьох родів літератури. У подібній художній цілісності нового ґатунку на досить специфічному рівні відбувається розмивання жанрових та родо-видових кордонів. Подібні факти жанрового критицизму властиві й іншим європейським літературам.
- ДокументОдносоставные инфинитивные предложения как способ представления концептуального пространства художественного текста(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Сеничева, ОльгаВ статье рассматриваются проблемы отражения концептуальной картины мира писателя в художественном тексте. Исследование выполнено на материале романа Ф. М. Достоевского “Бесы”. Проведен анализ способов авторской концептуализации на уровне выделения ключевых знаков – безлично-инфинитивных конструкций (с предикатами долженствования и состояния, с возвратными и невозвратными глаголами и без модальных слов).
- ДокументОсобливості лексико-семантичної організації предикативних частин складносурядного речення зі сполучником а як засіб вираження власне-зіставлення(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Греб, МаріяУ статті досліджуються питання лексико-семантичної організації складносурядних зіставних речень зі сполучником а. Автор доводить, що протиставне значення й значення тотожності, які творяться завдяки лексичній і синтаксичній синонімії та антонімії, становлять два крайні вияви зіставлення й співвідносяться із зіставним значенням як варіанти з інваріантом.
- ДокументПавло Зайцев – шевченкознавець(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Радишевський, РостиславСтаття присвячена працям Павла Івановича Зайцева, в котрих науковець ґрунтовно осмислював життя та творчість Т. Г. Шевченка. Його студії були науковим запрошенням до нового прочитання біографії Шевченка, протестом проти “канонічної” ікони “співця мужицької недолі”, однією з перших спроб розполітизувати постать Шевченка, зняти з неї офіційну оболонку, показати внутрішній, живий вогонь поета.
- ДокументПовноголосо звучати в школі полум’яному слову А. С. Малишка(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Харіна, ОльгаУ статті запропоновано форми пожвавлення роботи з популяризації творчості А. С. Малишка в сучасній школі.
- ДокументПоетичний доробок Волта Вітмена крізь призму гендерної інтерпретації(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Дуброва, Оксана ВолодимирівнаУ статті зроблено спробу сформувати модель гендерного аналізу художнього світу Волта Вітмена; здійснити аналіз специфіки відображення фемінності і маскулінності, переосмислення, наближення їх до нової андрогінної якості у доробку митця з урахуванням гендерної ідентичності автора, своєрідності структури процесу творення, творчої манери.
- ДокументПорівняльний метод у науковому осмисленні Володимира Перетца(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Александрова, ГалинаУ статті розглядаються теоретико-методологічні проблеми порівняльного літературознавства першої третини ХХ ст., порушені в працях В. Перетца. Простежується перехід до розуміння порівняльно-історичного методу лише як прийому в літературознавстві, метою якого стало соціологічне тлумачення твору.
- ДокументПізній поетичний модернізм як естетичний феномен(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Анісімова, Ніна ПавлівнаУ статті розглядаються концептуальні характеристики пізнього поетичного модернізму, представленого творчістю покоління 80-х рр. ХХ ст. Здійснюється типологічне зіставлення між різними “хвилями” у розвитку модернізму – раннім, зрілим і пізнім.
- ДокументСекс і кохання у літературі нон-фікшн (гендерний аспект)(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Варикаша, МартаУ статті розглядається дискурс сексуальності в щоденниках письменників ХХ ст., а саме: як автори пишуть про кохання і пристрасть, чим різняться фемінний і маскулінний дискурси в цьому випадку, а також що вплинуло на формування вищезазначених дискурсів. Доводиться, що жінки через пригнічену сексуальність у патріархальній культурі сприймають потяг як прояв кохання, наділяють його містичністю, яке вміщує в себе бажане і заборонене; тоді як чоловіки чітко розрізняють кохання і пристрасть, відверто пишуть на табуйовані теми, зневажливо ставляться до коханок і прагнуть принизити жінок, які їм відмовили.
- Документ“Слово о полку Ігоревім” у перекладі Ципріяна Годебського(Бердянський державний педагогічний університет, 2014) Астаф'єв, ОлександрВ даній статті проаналізовано переклад “Слова о полку Ігоревім” Ципріяна Годебського. Доведено, що, незважаючи на його буквалізм, подекуди вільне перефразування, спрощеність і псевдокласицистичну шаблонність стилю, він став важливим етапом для розв’язання важливого завдання – перекладу польською мовою найвидатнішої пам’ятки літератури Київської Русі.